Projektová soutěž AMU je určena primárně pro akademické a vědecko-výzkumné pracovnice a pracovníky FAMU, podávat žádosti za jistých specifických podmínek mohou také postdoci anebo lidé zaměstnaní na FAMU coby externisté na pedagogickou či vědeckou činnost na dohodu.
Vyhlašuje se koncem září, s deadlinem odevzdání přihlášek v průběhu listopadu a finálním rozhodnutím o přidělení podpory během února až března následujícího kalendářního roku.
V rámci Projektové soutěže je nově možnost žádat na vědecko-výzkumné i umělecko-výzkumné projekty.
Projektová soutěž je nově otevřená pro dva typy projektů:
standardní projekty – doba řešení je max. 3 roky, na které může navazovat ještě čtvrtý rok, který je určen k publikaci výsledků
- určeno pro žadatele (viz. výše), kteří byli v minulosti hlavními řešiteli alespoň jednoho úspěšně dokončeného výzkumného projektu a v rámci Projektové soutěže nebo z externích zdrojů, a zároveň publikovali alespoň tři recenzované výstupy
juniorské projekty – doba řešení je max. dva roky a max. výše celkového ročního rozpočtu je 300 000 Kč.
- určeno pro všechny akademické a vědecko-výzkumné pracovníky FAMU, podávat žádosti za jistých specifických podmínek mohou také postdoci anebo lidé zaměstnaní na FAMU coby externisté na pedagogickou či vědeckou činnost na dohodu
Žádat je možno na projekty, jejichž výstupy budou uplatnitelné v Rejstříku informací o výsledcích (tzv. RIV) v oblasti vědy, výzkumu a inovací, tj. projekty završené např. napsáním a vydáním odborné knihy, odborného článku v recenzovaném časopise, uspořádáním workshopu, uspořádáním konference, na níž má řešitel sám také příspěvek, uspořádáním výstavy doplněné o vydání kritického katalogu apod. Vedle základního výzkumu je možné v této soutěži uplatnit i projekty zaměřené na výzkum aplikovaný (např. na umělecko-technicky zaměřené experimenty a na vznik prototypů a metodik) a na výzkum umělecký, kde bádání probíhá prostřednictvím umělecké tvorby (alespoň některé výstupy takového projektu musí být nicméně zařaditelné do RIV).
AMU v minulosti rozdělovala v této soutěži cca 4 miliony Kč každý rok (jedná se jen o finance na první rok řešení projektů), s tím, že za každou fakultu jsou vybrány zhruba 4 až 7 vítězné projekty.
Rozpočty většinou zahrnují krom osobních nákladů, služeb, nákupu drobného majetku, cestovného apod. také ediční náklady na vydání knižních publikací.
Informace o aktuálním ročníku soutěže a o ročnících minulých viz menu vlevo.