Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie (EU), který podporuje mezinárodní spolupráci a výjezdy do zahraničí pro studenty a pedagogy AMU, je hlavní příležitostí pro realizaci zahraničních mobilit. Cílem programu je zlepšit rozvoj schopností a dovedností jednotlivců, zlepšit zaměstnanost zejména mladých lidí, rozšířit spolupráci mezi institucemi, usnadnit přenos znalostí a zkušeností, propojit svět vzdělávání a práce, přispět k modernizaci vzdělávání, odborné přípravy a systémů práce s mládeží.
Jednou z hlavních aktivit zůstává mobilita jednotlivců (výjezdy jednotlivých osob do zahraničí na předem zvolenou hostitelskou instituci, za konkrétním účelem na předem stanovenou dobu, jež odpovídá pravidlům pro délku pobytu stanovenou programem) a v jejím rámci pak mobilita studentů za účelem studia/praxe.
Více informací o programu Erasmus+ naleznate na stánkách Domu zahraniční spolupráce (DZS) a na webu EU.
Program Erasmus+ pokračuje v programovém období 2021-2027 s některými novými prvky – nově mohou využít programu i studenti prvních ročníků, minimální doba pobytu v zahraničí se snižuje na dva měsíce, jsou umožněny krátkodobé kombinované mobility i kombinované intenzivní programy, doktorandi mohou využít možnosti krátkodobých výjezdů. Navýšený rozpočet umožňuje zapojení většího množství účastníků i širšího spektra organizací.
V programovém období 2021-2027 je v rámci programu Erasmus+ dáván důraz na:
Pro bližší informace ohledně níže uvedených programů na AMU, kontaktujte mezinárodní oddělení AMU.
Česká republika má prostřednictvím MŠMT uzavřené s bezmála 30 státy světa bilaterální dohody, ve kterých se partneři zavazují prohlubovat a rozvíjet vzájemnou spolupráci v oblasti školství a vědy. Jedním z nástrojů vzájemné spolupráce je i podpora výměny studentů a vědců. Státy za tímto účelem každoročně nabízejí partnerské straně stanovený počet stipendijních míst.
Zájemci z veřejných vysokých škol mohou využít: studijní pobyty pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů, letní jazykové kurzy a výzkumné a přednáškové pobyty pro VŠ pedagogy. Podávání přihlášek, výběrové řízení a předkládání a schvalování nominací probíhá vždy v předcházejícím akademickém roce před plánovanou realizací pobytu. Vycestovat lze i opakovaně. Přihlášky se podávají prostřednictvím portálu Akademické informační agentury Studuj na VŠ.
CEEPUS je středoevropským výměnným univerzitním programem zaměřeným na regionální spolupráci v rámci sítí univerzit. Stipendium v programu lze získat v rámci sítí vysokých škol, která je tvořena nejméně třemi vysokými školami z různých smluvních států. Vysoké školy, které se programu účastní, spolupracují na řešení odborné problematiky v rámci sítě. Do programu se lze také přihlásit jako tzv. „freemover“ v případě, že domovská škola žadatele není zapojena do vhodné sítě (FAMU v tento moment není zapojena v žádné síti).
Dohodu o programu CEEPUS podepsaly Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Severní Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko. Spolupracují též univerzity Priština, Prizren a Peja v Kosovu. Program je určen pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů a akademické pracovníky veřejných vysokých škol.
Podporovány jsou jak krátkodobé projekty, tak dlouhodobé aktivity s kontinuitou. O stipendium mohou žádat studenti na semestrální (3-10 měsíční) a krátkodobé (1-2 měsíční) studijní pobyty, letní školy (min. 6 dní) a odborné exkurze (3-5 dní). Akademičtí pracovníci mohou žádat o výukové pobyty (min. 5 pracovních dnů), letní školy a odborné exkurze, koordinační schůzky.
Bližší informace jsou k dispozici na webu národní kanceláře CEEPUS v Domě zahraniční spolupráce a na webu CEEPUS.
Prestižní Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou poskytují českým občanům příležitost studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. O stipendia se uchází jednotlivci přímo u Fulbrightovy komise, stipendisté jsou vybíráni v otevřené soutěži. Stipendia obvykle pokrývají životní náklady, zpáteční letenku a zdravotní pojištění, případně i některé další náklady (školné či jeho část, nákup knih apod.).
Základními předpoklady pro podání žádosti o stipendium v jakémkoliv z programů jsou české občanství, trvalý pobyt v České republice a velmi dobrá znalost angličtiny.
Mezinárodní visegradský fond je mezinárodní donorská organizace založená v roce 2000 vládami zemí visegrádské skupiny – Česka, Maďarska, Polska a Slovenska na podporu regionální spolupráce v rámci Visegrádského regionu (V4) i mezi regionem V4 a dalšími zeměmi, regionem západního Balkánu a Východního partnerství.
Vybrané stipendijní programy visegrádského fondu:
AKTION Česká republika – Rakousko je program pro podporu bilaterální spolupráce ve vzdělávání a vědě v terciárním sektoru ve všech vědních oborech. O stipendia programu AKTION ke studijním či výzkumným pobytům v Rakousku se mohou zájemci ucházet na rakouských státních univerzitách, odborných vysokých školách, pedagogických vysokých školách i na akreditovaných soukromých univerzitách. Je možné požádat o stipendium na semestrální pobyt, krátkodobou mobilitu, letní školy anebo získat příspěvek na dlouhodobou i krátkodobou institucionální spolupráci mezi vysokoškolskými institucemi v oblasti výuky, výzkumu, organizace přednášek, exkurzí, vydávání publikací apod. Přihlášky je možné podávat v německém i anglickém jazyce.
DAAD – Německá akademická výměnná služba poskytuje individuální podporu českým studentům a vědcům prostřednictvím stipendijních programů. Uchazečům z České republiky je každoročně uděleno kolem 150 stipendií. DAAD kromě jiného nabízí stipendijní programy pro studenty uměleckých oborů: hudba, scénické umění a design/vizuální komunikace a film . Součástí nabídky jsou i programy pro post-doktorandy a vysokoškolské učitele (i uměleckého zaměření) a programy společných projektů (institucionální spolupráce), DAAD podporuje i studijní cesty do Německa.
Bližší informace poskytne Akademická informační agentura a DAAD Česká republika.
Stipendium „Barrande Fellowship Program“ francouzské vlády umožňuje studentům zapsaným na českých vysokých školách získat stipendium: na doktorandské studium pod dvojím vedením (tzv. cotutelle) nebo na stáž trvající 1 až 3 měsíce, která musí být vykonána na univerzitě či výzkumném centru. Stáž musí odpovídat určité potřebě kandidáta pobývat právě ve Francii: potřeba seznámit se se specifickým výzkumným zařízením či technikou, pracovat s materiály a dokumenty, které nejsou dostupné v ČR, pracovat na studii týkající se Francie nebo účastnit se speciálního školení ve Francii.
Bližší informace jsou k dispozici na webu Domu zahraniční spolupráce a na webu Francouzského institutu v Praze.
Hlavním cílem Programu Vzdělávání, který je realizován v rámci Fondů EHP, je zvýšit úroveň lidského kapitálu a vzdělanostní základny v ČR. Program naplňuje i další cíle – snížení ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a posilování spolupráce s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem. Program nabízí čtyři aktivity: projekty institucionální spolupráce, projekty mobilit studentů i pedagogů, projekty v odborném vzdělávání a projekty podporující inkluzivní vzdělávání.
Do projektu musí být zapojena alespoň jedna partnerská organizace z Islandu, Lichtenštejnska nebo Norska – typicky to bývá škola, ale může se jednat i o soukromou firmu, výzkumné centrum, zdravotní středisko, neziskovou organizaci, kulturní instituci a podobně.
Bližší informace jsou k dispozici na webu Domu zahraniční spolupráce a na oficiálním webu fondů.
MgA. Mgr. Petr Michal
Vedoucí mezinárodního oddělení
Studentské mobility (vyjíždějící)
Inkluze v programu Erasmus+
Webové stránky mezinárodního oddělení FAMU
E-mail: erasmus@famu.cz