Random Image
Studium a stáže v zahraničí

Doporučujeme dělat výběr škol s dostatečným předstihem, pečlivě si projít jednotlivé nabídky studijních programů a v případě nejasností se nebát kontaktovat studijní koordinátory na přijímacích školách pro bližší informace. Zvláště pak u doktorských programů je důležité s dostatečným předstihem školu oslovit a najít si vhodného školitele.

Jelikož o některé z partnerských škol je ze strany studentů FAMU velký zájem, jsme v poslední době často bohužel nuceni v nonimačních měsících (únor-duben) redukovat počet našich zájemců. Pokud chcete předem konzultovat svůj výběr škol, obraťte se na příslušného koordinátora.

INFO

Dům zahraniční spolupráce obnovil zdroj zkušeností studentů z jejich pobytů na studiu a praktické stáži a zpřístupnil databázi závěrečných zpráv studentů Erasmus.

POSTUP PŘIHLÁŠKY A PRŮbĚH STÁŽE

1

FAKULTNÍ KOLO / INTERNÍ PŘIHLÁŠKA (do konce ledna)

Navštivte seznam partnerských škol FAMU (viz výše) a podle uvedených informací o studijním programu a jazyku výuky si vyberte až 3 školy, na které byste se chtěli v následujícím akademickém roce hlásit pro studijní stáž.

Školy seřaďte podle úrovně důležitosti – pro velký zájem o některé školy a omezený počet možných přijatých studentů a nominací, je možné, že budete následně vyzvání své vybrané školy změnit, přičemž přednost dostanou studenti, kteří školu uvedli na prvním místě.

 

S ohledem na velký počet smluv nepřijímáme přihlášky na instituce, se kterými nemáme uzavřenou mezinárodní dohodu. S ohledem na komplikované financování stáží mimo EU jsme reálně schopni vyslat pouze cca 7 studentů ročně – při výběru tak doporučujeme úvést maximálně jednu školu mimo EU, jelikož hrozí, že Vám takováto stáž může být z finančních důvodů zamítnuta.

 

Vybrané školy zaneste do interní přihlášky (viz seznam dokumentů níže). Vzhledem k provázanosti výroby školních cvičení a v zájmu udržení celistvosti štábů lze na stáž vyjet až po písemném potvrzení přihlášky vedoucím katedry a studijním oddělením.

 

Vyplněnou a podepsanou přihlášku odevzdávejte POUZE SKRZE ONLINE FORMULÁŘ do konce ledna příslušného akademického roku.

 

Na nekompletní a neschválené přihlášky, přihlášky odevzdané později, či jiným způsobem, nebude brán zřetel. Přihlášku považujte za závaznou. Pokud se rozhodnete schválenou cestu bez závažných důvodů odřeknout, může to ovlivnit posouzení další přihlášky podané v budoucnosti.

2

NOMINACE + PŘIHLÁŠKY NA VYBRANÉ ŠKOLY (zimní semestr: březen-červen / letní semestr: září-listopad)

Po uzavření fakultního kola zpracovává fakultní koordinátor přihlášky:

 

  • katedry se vyjadřují přihlášeným studentům a vytvářejí seznam preferencí,
  • na základě tohoto seznamu ve spolupráci se studenty zpřesňujeme jejich vybrané školy (z důvodu častého velkého zájmu o některé školy a omezených kapacit zahraničních institucí)
  • mějte na paměti, že tento seznam je podstatný i v situaci, kdy jsou nám přiděleny finanční prostředky a budeme k němu přihlížet v momentě, kdy nebudeme schopni vyjít vstříc všem studentům i přes aktuálně zavedená pravidla o délce trvání stáží.

 

Po vyjasnění a upřesnění nejasností v přihláškách, odesílá fakultní koordinátor nominace (cca únor-duben) na partnerské instituce. Po obdržení nominací ze strany FAMU se školy zpravidla ozvou s konkrétním postupem přijímacího řízení samy – v případě, že se tak nestane, najdete zpravidla všechny potřebné informace na příslušné stránce zahraniční instituce – následně můžete podávat přihlášky na všechny vybrané školy.

 

Mějte na paměti, že termíny přihlášek, způsob odevzdání a jednotlivé kroky podání přihlášky se na každé instituci liší. Povětšinou se však jedná o následující dokumenty: 

 

  • životopis
  • motivační dopis
  • portfolio
  • evropská přihláška (viz seznam dokumentů)
  • přehled studijních výsledků (Transcript of Records) – vydá na požádání studijní oddělení
  • ONLINE LEARNING AGREEMENT – studijní smlouva, ve které vyplňujete předměty, které byste chtěli na zahraniční škole studovat
3

PŘIJETÍ ZAHRANIČNÍ INSTITUCÍ → PODEPSÁNÍ SMLOUVY

Po včasném odevzdání čekáte na rozhodnutí. Pokud jste přijat/a, oznamte nám ihned, na kterou instituci vycestujete. Odhadem do konce června bychom měli mít jasné informace o rozpočtu přiděleném FAMU. Následně vám bude potvrzeno, zda můžete počítat s finančním příspěvkem na stáž.

Nejpozději do 4 týdnů před započetím stáže je nutné mít vyřešenou veškerou dokumentaci související s výjezdem:
 

  • podepsat účastnickou smlouvu – kontaktujte fakultního koordinátora
  • zajistit si individuální studijní plán, nebo naplánovat plnění studijních povinností během doby výměnného pobytu – je nutné řešit se studijním oddělením a vedením katedry – podmínka pro podpis účastnické smlouvy
  • zařídit si cestovní pojištění na celou dobu pobytu pokrývající pojištění léčebných výloh
  • dodat ONLINE LEARNING AGREEMENT – studijní smlouvu, ve které vyplňujete předměty, které byste chtěli na zahraniční škole studovat
  • dodat další dokumenty související s navýšením příspěvku o podporu INKLUZE

Bez plně podepsaného Learning Agreementu a dokladu o platném pojištění není možné vyplatit finanční příspěvek!

Vzhledem k tomu, že příprava dokumentů před odjezdem na zimní semestr probíhá v  období letních dovolených, doporučujeme nenechávat nic na poslední chvíli. 

4

PRŮBĚH STÁŽE (A ZMĚNY)

Po dodání všech nezbytných dokumentů student obdrží před výjezdem finanční příspěvek podle finanční dohody na základě destinace a délky stáže. Pokud mobilita pokračuje do dalšího kalendářního roku přes datum 28.2., je výplata finančního příspěvku pomerně rozdělěna na dvě splátky – druhá splátka je vyplácena během ledna následujícího roku.
 

Pokud dojde v průběhu stáže k jakýmkoliv změnám – zejména změny v předmětech a době trvání – je nutné veškeré změny zaznamenat do jednoho měsíce v upraveném ONLINE LEARNING AGREEMENTU v případě stáží mimo EU kontaktujete okamžitě fakultního koordinátora.

 

Uznány mohou být pouze ty předměty, které jsou zapsány v LA a které korespondují s později dodaným přehledem studijních výsledků (Transcript of Records).

5

PO NÁVRATU

Pro úspěšné uzavření stáže je po návratu nutné odevzdat několik dokumentů, které Vám vystaví zahraniční oddělení partnerské instituce na požádání: 

 

Na základě Transcript of Records a potvrzení o délce pobytu potvrzeného přijímající institucí student vyplní formulář Proof of Recognition (viz příloha).

 

Splnění studijního plánu ze Studijní smlouvy pro studijní pobyt a uznání jednotlivých předmětů posuzuje vedoucí katedry nebo proděkan pro mezinárodní záležitosti v souladu s náplní studijního programu studenta.

 

Vyplněný a podepsaný formulář Proof of Recognition předá student vedoucímu zahraničního oddělení do 14 dnů po návratu ze studijního pobytu. Studijní oddělení fakulty zapíše do studijního informačního systému KOS uznané předměty a kreditové ohodnocení na základě řádně vyplněného a podepsaného formuláře Proof of Recognition a vedoucího zahraničního oddělení.

 

Student do 30 dnů vyplní závěrečnou zprávu do databáze závěrečných zpráv studentů Erasmus+

 

Pokud se počet dní v dodaném potvrzení o délce studia bude výrazně lišit oproti datům v účastnické smlouvě, vypočítá rektorát poměrnou část finančního příspěvku, kterou student vrátí.

!!!

Nebudou-li po návratu odevzdány všechny zmíněné dokumenty, nebo nesplní-li student minimální počet kreditů, budou se něj vztahovat sankce v souladu s účastnickou smlouvou. V praxi to může znamenat vrácení až celého finančního příspěvku.


FORMULÁŘE A DOKUMENTY 

KONTAKTY

Mgr. MgA. Petr Michal 
Vedoucí mezinárodního oddělení 
Koordinátor Erasmus+ (vyjíždějící studenti), mobility po absolvování
Inkluze v programu Erasmus+
Webové stránky mezinárodního oddělení FAMU
E-mail: erasmus@famu.cz