Aktualizováno v souvislosti s Výzvou 2024 platnou od 1.6.2024.
Interní přihlášky budou opět otevřeny se začátkem nového akademického roku (Deadline pro odevzdání interních přihlášek: 31.1.2025)
OPATŘENÍ PLATNÉ DO ODVOLÁNÍ:
S obecným nárůstem žádostí o stáže Erasmus a snahou vyhovět férově maximálnímu počtu studentů jsme nuceni přistoupit k následujícím opatřením souvisejících s financováním stáží:
Studenti mohou na stáže vyjet i přes tato opatření, ale pouze jako tzv. zero-grant účastníci, tzn. bez finančního příspěvku EU.
V rámci programu Erasmus+ v programovém období 2021-2027 možné absolvovat studijní či praktickou stáž (2-12 měsíců) a dále jsou umožněny i krátkodobé mobility (5-30 dní) i kombinované intenzivní programy vznikající v kooperaci několika organizačí vyššího vzdělávání. Zcela samostatnou speciální kategorii pak představují mobility pro absolventy.
FAMU již uzavřela v rámci mezinárodní spolupráce více než 50 smluv s partnerskými školami v rámci programu Erasmus+ a další bilaterální smlouvy s partnerskými školami zejména z mimoevropských států. Mobilitu nelze uskutečnit v zemi, kde sídlí vysílající vysoká škola (tzn. v rámci ČR), ani u orgánů EU a ostatních subjektů EU včetně specializovaných organizací, které řídí programy EU.
V rámci rozšiřování působnosti programu Erasmus+ je v programovém období 2021-2027 možné absolvovat stáž mimo EU. Kapacity pro financování takovéto mobility jsou však omezeny přiděleným rozpočtem pro daný akademický rok, buďte proto připraveni, že stáž vám může být zamítnuta i přestože jste byli úspěšně přijati. Při výběru škol proto silně nedoporučujeme vybrat si více než jednu instituci mimo EU.
Na této stránce naleznete základní informace o podmínkách programu Erasmus+ pro studenty, informace o výši finančního příspěvku a dalších formách podpory. Pro konkrétní informace týkající se typu stáže, o kterou máte zájem, navštivte příslušnou podstránku.
Program Erasmus+ na FAMU se řídí Výnosem rektorky č. 03/2024 o institucionálním zajištění programu Erasmus+ na AMU a uznávání studia v rámci zahraničních studentských mobilit.
Dům zahraniční spolupráce obnovil zdroj zkušeností studentů z jejich pobytů na studiu a praktické stáži a zpřístupnil databázi závěrečných zpráv studentů Erasmus.
Účastník musí být studentem denního studia – je možné vycestovat v rámci čekatelství, rozloženého ročníku, nikoliv v rámci přerušeného studia. Zároveň platí, že se snažíme vyhovět maximálnímu množství žádostí a přednost tak dostávají studenti magisterského studia, studenti posledních ročníků a ti, kteří na dlouhodobé stáži Erasmus+ ještě nebyli.
Na každého účastníka připadá maximálně 12 měsíců v každém cyklu vysokoškolského studia (bakalářský, magisterský, doktorský). Student tak může absolvovat jeden dlouhý pobyt nebo několik kratších (ale je nutné dodržet minimální předepsanou délku pobytu). Je důležité mít na paměti, že všechny studijní, praktické i krátkodobé stáže v daném studijním stupni sčítají. To platí i pro veškerá předchozí studia v daném studijním cyklu.
Vzhledem k velkému nárůstu žádostí a ve snaze vyhovět maximálnímu počtu studentů, jsme nuceni přistoupit k následujícím fakultním opatřením ve financování stáží:
Student musí během dlouhodobé studijní mobility na zahraniční instituci získat minimálně 18 kreditů za semestr.
V případě pracovních stáží neexistuje kreditová povinnost, studentovi může být stáž uznána jako ekvivalent povinné pracovní stáže, pokud ji jeho studijní program obsahuje, anebo jako volitelné kredity. Stáž je též mozné zapsat jako dodatek k diplomu bez kreditového ohodnocení.
EU definuje základní pravidla pro určování výše finančních příspěvků. Příspěvkem se rozumí financování pokrývající na zvýšené životní náklady v zahraničí, nejedná se o stipendium pokrývající všechny náklady pobytu v zahraničí a předpokládá se finanční spoluúčast studenta. Výše měsíčního příspěvku je pevně dána – země jsou rozděleny do skupin v závislosti na výši životních nákladů (vyšší, nižší), pásmo, v němž se bude pohybovat výše příspěvku přidělená pro pobyt v konkrétní zemi, závisí na vztahu mezi vysílající a přijímající zemí (zda se jedná o mobilitu mezi zeměmi se srovnatelnými životními náklady, či nikoli).
Na základě uzavření účastnické smlouvy student obdrží příspěvek, který je stejný pro všechny studenty vyjíždějící z České republiky na studijní pobyt či praktickou stáž v rámci programu Erasmus+.
Studijní a praktické mobility (2-12 měsíců) – příspěvek obsahuje pouze pobytové náklady:
Finanční příspěvek je možné dále navýšit skrze podporu INKLUZE. Pokud vás zajímají možnosti výše příspěvku, kontaktujte příslušného koordinátora.
Od 1.1. 2024 je finanční příspěvek Erasmus vyplácen pouze v měně EUR. Studenti jsou povinni si zřídit účet v této měně.
Vetšina mobilit probíhá v zemích, kde se nemluví anglicky. Podobně i výuka může probíhat v místním jazyce a partnerské instituce často od studentů vyžadují doklad o jazykové dovednosti. Evropská komise zpřístupnila studentům nástoj EU Academy, který je určený (nejenom) ke zvyšování jazykových dovedností účastníků mobilit. Zájemci o hlubší využití tohoto programu se mohou obracet na rektorátní koordinátorku Martinu Zárubovou (martina.zarubova@amu.cz).
Centrum jazykové přípravy (CJP) organizuje pro zájemce nepovinnou zkoušku z anglického jazyka (B2) určenou zvláště pro studenty vyjíždějící na studijní / pracovní pobyt v rámci programu Erasmus+.
V poslední době též roste počet studentů, kteří ruší naplánované Erasmus stáže těsně před odjezdem. Často jsou to obavy z neznámého prostředí nebo kulturních odlišností, anebo protože si nejsou jisti v oblasti finančního plánování. Erasmus koordinátoři z ČVUT, UPOL a Vilnius Tech vytvořili portál COSTABEX s cílem „poskytnout podporu studentům vyjíždějícím do zahraniční a zajistit, aby mobilita studentů byla co nejpozitivnější a nejpřínosnější, dále zvýšit povědomí o nutnosti pracovat s duševním zdravím a diskutovat o možných psychických problémech vyjíždějících studentů“. Na webové stránce Costabex jsou k dispozici (k volnému využití) prezentace, videa a další tréninkové materiály zaměřené např. na přípravu na mobilitu, řízení osobních financí (nejen) při zahraničním pobytu, mezikulturní komunikaci/kulturní šok, práci se stresem, duševní zdraví, krizovou komunikaci atd.
Mgr. MgA. Petr Michal
Vedoucí mezinárodního oddělení
Koordinátor Erasmus + (vyjíždějící studenti)
Inkluze v programu Erasmus+
Webové stránky mezinárodního oddělení FAMU
E-mail: erasmus@famu.cz