Random Image
Mentoringový program

Od 20. do 24. března 2023 vedl na katedře fotografie v rámci mentoringového programu pětidenní workshop AS SEEN AS POSSIBLE fotograf Lambros Papanikolatos, který rovněž přednášel pro celou fakultu. Přednáška i workshop byly zaměřeny na téma digitálního věku a jeho vlilv na produkci, sdílení a propagaci uměleckých děl. Workshop byl koncipován jako intenzivní průzkum oblastí, které musí umělec/umělkyně znát, aby mohl/a sdílet a propagovat své dílo cílovému publiku. Poukazovalo se na obecné principy, postupy a techniky pro podporu fotografické práce na trhu s uměním a institucích současného umění. 

Účastníci/e byli vyzváni, aby pochopili a analyzovali praktické znalosti důležité pro pochopení systému trhu s uměním a společná diskuze se snažila definovat roli a míru vlivu lidí pracujících v oblasti kurátorství, sběratelství, umělecké kritiky, muzejního managerství a galerijního provozu.

Lambros Papanikolatos vystudoval marketingovou komunikaci, reklamu a multimédia v Řecku a Nizozemsku a pokračoval v postgraduálním studiu fotografie v Praze (Akademie múzických umění / FAMU). Za magisterské studium získal stipendium Public Benefit Foundation Alexandra S. Onassise (1999-2001) a Fulbrightův grant na studium/výzkum v New Yorku (2003-2005).

Reprezentoval Řecko na Bienále mladých evropských umělců v Římě v roce 1999 a byl oceněn na Mezinárodním fotografickém festivalu v Arles (Les Rencontres d'Arles) ve Francii v roce 2000. Jeho díla jsou součástí stálé sbírky Muzea výtvarného umění v Houstonu. Působí v oblasti kulturní produkce, kurátorství a komunikace a také výzkumu a vývoje vzdělávacích programů. Mezinárodně spolupracoval s fotografickými festivaly jako Houston FotoFest, Festival of Light, Thessaloniki Photobiennale atd., zatímco v Řecku spolupořádal mistrovské kurzy s mezinárodně uznávanými umělci (Antoine d'Agata, Michael Ackerman, J.H. Engstrom atd.).

Od roku 2016 do roku 2018 vyučoval v programu vzdělávání dospělých ve fotografii na Aténské škole výtvarných umění (ASFA - ELKE). Od roku 2018 je profesorem v magisterském programu Middlesex University ve Velké Británii ve spolupráci s AKTO College. Od června 2022 je novým vedoucím programu AKTO bakalářských umění (Hons) v oboru fotografie programu garantovaném Middlesex University ve Velké Británii.

 

GALLERY

Photo: Hynek Alt