Random Image
Mentoringový program

WORKSHOP kreativního psaní scénáře ellise freemana WRITER'S GYM

Ve dnech 27. listopadu – 01. prosince 2023 se na FAMU uskutečnil workshop kreativního psaní scénáře Ellise Freemana Writer’s gym, který přijal pozvání od paní docentky Terezy Brdečkové. Seminář se uskutečnil pod záštitou mentoringového programu. Nabídl studujícím praktická tvůrčí cvičení a inspirativní praxi pro studující, kteří píší filmové scénáře a jiné umělecké texty.

Workshop byl určen studujícím katedry scenáristiky a dramaturgie, katedry režie, katedry animované tvorby, katedry dokumentární tvorby, FAMU International a Centra audiovizuálních studií, ale nebyli vyloučeni ani studující ostatních kateder.

V první části semináře se studující podívali na kreativitu a inspiraci. Jak se dostat do kreativního stavu mysli? Jak zachytit své myšlenky na papír? Druhá část se zaměřila na postavy. Jak vytvořit živé postavy, jak přejít od postavy k příběhu? Třetí a čtvrtá část se zabývala zápletkou, různé příběhové mechanismy a vytváření z nich děje. Pátá část byla shrnutím předchozích.  

Studující získali praktické nástroje pro vytváření projektů, životných postav a hledání dynamických příběhů, příležitost osvěžit si přístup ke psaní, zbavit se zlozvyků a nudy z přepracovanosti, a protáhnout si duševní svaly. Psaní scénáře je otázka řešení tvůrčích problémů. Ellis v semináři nabídl možná řešení pomocí zábavných her a triků. Čerpá přitom práce s podvědomím z technikami improvizovaného dramatu.  

 

Projekt AMU, Workshop kreativního psaní scénáře - Ellis Freeman, registrační číslo projektu 0311000023, je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.

GALERIE

Foto: Anna Černická, Louisa Havránková