Random Image
Mentoringový program

Významný režisér Béla Tarr vedl na FAMU od října do prosince 2023 Realizační dílnu pro studující magisterských a doktorských programů. Je to vůbec poprvé, kdy na školu v rámci jejího mentoringového programu zavítal zahraniční tvůrce na takto dlouhou dobu. Studentky a studenti pražské filmové fakulty tak pod vedením přední osobnosti světové kinematografie konzultovali dramaturgii a strukturu scénáře, způsob vyprávění, stavění dramatických situací, ale také různé podoby reprezentace reality. Režisér se účastnil jejich natáčení a na závěr Realizační dílny proběhla společná filmová projekce.

V rámci Realizační dílny Béla Tarr pro studentstvo vybral a v Referenční projekci Studia FAMU osobně uvedl filmové projekce: Sedící slon – potemnělý melancholický debut nadějného čínského režiséra Hu Bo a neobvyklý gangsterský příběh Reinera Wernera Fassbindera Love is colder than death.

Na několika katedrách se uskutečnilo setkání studujících a pedagogů s režisérem a společně diskutovali o filmu a umění.

Stěžejní maďarský režisér a scenárista Béla Tarr patří mezi významné současné světové tvůrce. Za snímky Turínský kůň (2011), Muž z Londýna (2007 /film, v němž hlavní roli ztvárnil Miroslav Krobot) nebo Satanské tango (1994) se zapsaly do učebnic historie světové kinematografie, byly promítány po celém světě a odnesl si za ně ocenění jako Velkou cenu poroty na festivalu Berlinale, nominaci na Zlatou palmu z festivalu v Cannes či na European Film Awards. Tarrova tvorba je žánrově různorodá – svůj přístup ke kinematografii realizuje ve výrazových prostředcích dokumentárních i vyhraněně stylizovaných apokalyptických filmů, v nichž zkoumá vize současného světa.

Béla Tarr od Akademie múzických umění v Praze převezal 31. října čestný doktorát, který je spolu se jmenováním profesorem nejvyšším oceněním života a díla, které univerzita (v případě profesury prezident republiky) uděluje. První čestný doktorát udělila AMU v roce 1996 Václavu Havlovi. Za 27 let převzalo tento čestný titul 19 mezinárodně uznávaných umělců, kteří často na AMU sami studovali, včetně Miloše Formana, Jana Švankmajera či Agniezsky Holland.

S režisérem vyšlo několik rozhovorů: byl hostem v pořadu ArtZona (zde), hovořil s Martinem Svobodou pro Kinobox (zde), Magdalenou Matouškovou (zde), Jindřiškou Bláhovou pro Respekt (zde) či Zbyňkem Vlasákem a Klárou Vlasákovou pro Právo (Právo).

Projekt AMU, Realizační dílna - Béla Tarr, registrační číslo projektu 0311000024, je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.
 

GALERIE

Foto: Zuzana Lazarová, Anna Černická, Louisa Havránková, Arthur Maurer, Andrea Petrovičová