Random Image
Mentoringový program

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze přivítala v rámci mentoringového programu slavnou francouzskou kameramanku Agnès Godard. Se studentstvem pracovala na FAMU od 11. do 14. prosince 2023. Při té příležitosti významná současná reprezentantka světové kinematografie převzala Zlatou medaili AMU za dosavadní přínos oboru. Předání se uskutečnilo 12. prosince 2023 ve Francouzském institutu, který je společně s Biofilms partnerem pobytu Godard v Praze.

Na FAMU tvůrkyně vedla individuální konzultace s kameramankami a kameramany a dalšími členy filmových štábů z řad studujících FAMU, workshop a masterclass doplněnou o filmové projekce.

Agnès Godard, kameramanka režisérů jako Wim Wenders, Agnès Varda, Ursula Meier a Claire Denis, je považována za jednu z nejpozoruhodnějších tvůrkyň světové kinematografie. Již v počátcích své kariéry spolupracovala jako asistentka kamery po boku Robbyho Müllera na emblematickém filmu Wima Wenderse Paříž, Texas (1984) či na následujícím slavném filmu tohoto německého režiséra Nebe nad Berlínem (1987) s kameramanem Henrim Alekanem. Její první počin jako hlavní kameramanky je třičtvrtě hodinový dokument z Cannes od Wima Wenderse Pokoj 666 (1982). Následovala spolupráce s Agnès Varda, André Téchiné, Claudem Berrim, Carolem Morleyem a zejména s Claire Denis, s níž natočila patnáct celovečerních filmů (například Nechce se mi spát, 1994; Páteční večer, 2002; L’Intrus, 2004). Za své filmy si vysloužila několik nominací na prestižní ocenění César za nejlepší kameru, z nichž jednu proměnila (Dobrá práce, r. Claire Denis, 1999). Doposud Godard natočila bezmála pět desítek filmů.

 

GALERIE

Foto: Anna Černická, Louisa Havránková, Andrea Petrovičová