Doktorský studijní program Výzkum a teorie audiovize je čtyřletý prezenční studijní program v českém jazyce se zaměřením na umělecký výzkum v oblasti audiovize.
Studijní program se zaměřuje na původní umělecký výzkum v oblasti audiovize – v oblasti filmu, televize, fotografie, galerijních, internetových či interaktivních forem audiovize. Umělecký výzkum je zde chápán v širokém smyslu jako specifická výzkumná metoda, jejímž výstupem je nedělitelné spojení audiovizuálního uměleckého díla, nebo odborného projektu a teoretické reflexe. Ta využívá metody z oblasti filmové vědy, humanitních, společenských a uměnovědných studií. Program staví na prohlubování a kontextualizaci profesních znalostí různých oborů audiovizuální tvorby z oblasti kinematografie (např. režie, kamera, zvuk, střih, produkce...), fotografie a nových médií (např. videoart, sound-art, game design...).
Uchazeči ke studiu předkládají umělecko-výzkumný projekt, který je tvořen nedělitelným spojením uměleckého díla (či odborného projektu) a odborného textu.
Absolventi a absolventky programu se profilují jako umělci a umělkyně, kteří jsou schopni pokročilým způsobem propojovat uměleckou tvrobu a teoretické poznání. Dokáží využívat umění jako součást výzkumného procesu. Jsou také připraveni na koncepční práci v audiovizuálních institucích v tvůrčích profesích, nebo v profesích, jako je kurátor/ka, programový pracovník či pracovnice, případně na další pedagogickou či akademickou kariéru.
doc. MgA. Hynek Alt
Garant studijního programu
hynek.alt@famu.cz
Monika Janovská
Tajemnice oborové rady
monika.janovska@famu.cz
Studenti a studentky programu na začátku studia sestavují ve spolupráci se školitelem individuální studijní plán. Ten zahrnuje předměty povinné, povinně volitelné, které lze zvolit z výběru přednášek a seminářů doktorského studia a předměty volitelné z nabídky FAMU.
Studijní plán kombinuje předměty uměleckého a tvůrčího charakteru s předměty poskytujícími teoretickou přípravu pro výzkum a publikaci odborných textů. Posluchači a posluchačky musí během studia také složit zkoušku ze dvou cizích jazyků na úrovni B1 a B2.
Hlavním předmětem studia je Umělecko-výzkumný mentoring, v jehož rámci studenti a studentky individuálně konzultují realizaci svého projektu se školitelem, či konzultanty.
Další hlavní předměty studia:
Mezi další povinné předměty patří společné doktorské semináře, kolokvia, projektová příprava a pedagogická praxe.
Povinně volitelné předměty studia jsou orientovány zejména na podporu výzkumu, na přípravu konferenčních příspěvků a přípravu k publikováni v odborných časopisech.
Podrobnosti a anotace předmětů najdete v aktuálních studijních plánech.
Kontakty na jednotlivé školitele najdete v adresáři FAMU.
Kromě školitelů mohou studenti a studentky realizaci projektu konzultovat s individuálním konzultantem zvoleným na základě požadované odbornosti.
Další odkazy:
Pro studenty a studentky přijaté do roku 2021 platí studijní plány 2021.
Pro studenty a studentky přijaté od roku 2023 platí studijní plány 2023.