Random Image

'RUDÉ BOTY' ANNY PODSKALSKÉ BUDOU SOUTĚŽIT NA FESTIVALU V CANNES

Krátký animovaný film Rudé boty (2021) studentky Katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes, nejvýznamnější filmové události vůbec, kde bude mít svou mezinárodní premiéru. Film byl vybrán do prestižní studentské soutěže Cinéfondation, která se uskuteční od 12. do 15. července 2021. FAMU letos v Cannes představí také nesoutěžně další tři projekty v rámci programů určených pouze filmovým profesionálům. Slavnostní vyhlášení vítězů Cinéfondation proběhne 15. července za účastí tvůrců a školních delegací.

Poetický, ale zároveň strhující animovaný film tematizující osudovou závislost, který Anna Podskalská vytvořila animační technikou malování na sklo, zaujal svým výtvarnem, dramaturgií a slovanským folkórem. Tvůrci ho představí vůbec poprvé zahraniční veřejnosti v Cannes, přestože film byl žádán do soutěží už na třech světadílech. Účast na nejvýznamnějším filmovém festivalu světa má totiž svá velmi striktní pravidla a požadavky na uvedení – filmy tam mohou být uvedeny pouze ve světové nebo mezinárodní premiéře. Festival v Cannes byl ovšem letos z pandemických důvodů přesunut výjimečně z května na červenec. Aby se mohly Rudé boty v Cannes představit, museli producenti odmítnout festivaly i takového formátu, jako je kalifornský Palm Springs International ShortFest, francouzské Annecy nebo slovinská Animateka. Svou mezinárodní premiérou na festivalu v Cannes tak film Rudé boty konečně započne slibnou festivalovou cestu po celém světě. Další zásadní úspěch přitom slavil teprve nedávno – společně s dvěma filmy rovněž z dílny FAMU postoupil do užšího výběru na prestižní filmové ocenění BAFTA.

Práce na Rudých botách mi přinesla opravdu spoustu zkušeností. Nejvíc mě bavilo objevovat možnosti techniky malby na skle. Taky mám strašně ráda moment, kdy se k animaci přidá zvuk a ono to najednou skutečně ožije. Nejtěžší momenty jsem naopak zažívala až na samém konci výroby filmu, kdy přišel lockdown. Zbývalo dodělat už asi jen dvě procenta filmu, ale najednou nebylo kde. Nakonec se film ale naštěstí podařilo dokončit,“ vzpomíná na zážitky z realizace filmu Anna Podskalská.

Nesoutěžně představí FAMU v Cannes další tři projekty: film Postup práce, který natočil Lun Sevnik z Katedry režie, byl v roce 2020 původně přihlášen do Cannes programu „Shorts in Progress“, který je určený jen krátkým filmům, vyvíjeným v rámci Midpointu. Drama Luna Sevnika zaujalo na tolik, že byl film tohoto mladého nadějného tvůrce letos zařazen do Short Film Corner katalogu, kde bude k dispozici distributorům a producentům.

Dalším nesoutěžním studentským projektem FAMU je film tvůrkyně Diany Cam Van Nguyen z Katedry animované tvorby, která je již veřejnosti známá svými předchozími animovanými dokumenty Malá a Spolu sami. Diana byla v loňském roce vybrána jako jedna z pěti studentů evropských filmových škol v rámci aktivity Focus Script, který v roce 2020 vůbec poprvé pořádal festival Cannes. Její tehdy ve vývoji autobiografický projekt s názvem Milý tati zaujal porotu a Diana získala možnost konzultovat svůj připravovaný film v rámci Cannes programu Focus Script. Zajímavostí je, že Dianin film by jako jediný ze všech vybraných scénářů evropských filmových škol skutečně realizován navzdory pandemii, v Cannes se opět představí jako součást Short Film Corner katalogu a na svojí oficiální světovou premiéru čeká.

Třetím projektem ve fázi vývoje, který byl letos vybrán do letošního programu Cannes Focus Script, je scénář Rituály režiséra Damiána Vondráška z Katedry režie. Damián bude mít tak možnost konzultovat svůj projekt s vybranými profesionály, kteří se letošního festivalu v Cannes zúčastní.

Do Cannes letos míří také režisérka a absolventka FAMU Zuzana Kirchnerová, jejíž připravovaný celovečerní snímek Karavan byl vybrán do projektu Cinéfondation – L'Atelier, který upozorňuje profesionály z oboru na slibné projekty a tvůrcům dává možnost dosáhnout na mezinárodní distribuci. Zuzana v Cannes excelovala už v roce 2009, kdy s filmem Bába zvítězila ve studentské sekci festivalu a je jediný tvůrcem z České republiky, kdo v Cinéfondation dostal hlavní cenu. Právě díky tomuto úspěchu se letos Kirchnerová může svou tvorbu v rámci L’Atelier prezentovat.

Rudé boty budou mít diváci příležitost poprvé uvidět na festivalu Anifilm v Liberci, kde mít svou českou premiéru v soutěži Český obzor v kategorii studentských filmů. Dále pak bude film součástí pásma FAMU v kině 2, které navazuje na svůj loňský úspěch a které bude od druhé polovině července opět distribuovat Aerofilms.

O filmu:

Synopse: Vesnická tancovačka začíná, sukně se točí a nohy dupou v rytmu tance. Jen pro Rózu si nikdo nepřišel. Náhle se ale objeví neznámý cizinec, vyzve Rózu k tanci a dá jí pár rudých bot. Róza se díky nim divoce a vášnivě roztančí a stane se středem pozornosti. Jenže záhy zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí…
Trailer: https://vimeo.com/551484736
Originální název: Rudé boty / Anglický název: Red Shoes
Země vzniku: Česká republika
Rok výroby: 2021
Stopáž: 14 minut
Režie: Anna Podskalská
Scénář: Anna Podskalská, Matěj Podskalský
Střih: Matěj Podskalský
Zvuk: Václav Kopelec
Animace: Anna Podskalská
Produkce (za FAMU): Antonie Dědečková
Producent: Ondřej Šejnoha
Produkční společnost: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU)
Koprodukce: Mária Moťovská
Festivaly a distribuce: Alexandra Hroncová
Film vznikl za podpory: Nadační fond FILMTALENT ZLÍN

16. června 2021