Random Image

KIRUNA GRETY STOCKLASSA NOMIVÁNA NA DOC ALLIANCE SELECTION AWARD

Film Kiruna - překrásný nový svět Grety Stocklassa z Katedry dokumentární tvorby je nominovaný na Doc Alliance Selection Award, která se uděluje v rámci Doc Day Lunch na Marché du Film - Festival de Cannes!

Trailer k filmu byl exkluzivně zveřejněn na prestižním evropském filmovém serveru Cineuropa.


Více o filmu:

Pokud bychom mohli vybudovat novou společnost zcela od začátku, jak by vypadala?

Švédské hornické město Kiruna položené daleko za polárním kruhem bylo postaveno na velkém ložisku železné rudy a švédské vládě přineslo značné příjmy. Kvůli důlní činnosti se však město začalo propadat, a tak s cílem zachránit místní průmysl se městská rada společně s těžební společností LKAB rozhodly přesunout město i jeho občany o 3 kilometry na východ. Město tak proměnilo hrozící katastrofu ve skvělou příležitost. Nov&aacu te; Kiruna nabídne progresivnější, ještě lepší společnost pro budoucnost. Lze ale vůbec naplánovat ideální svět?

Na pozadí stěhujícího se města občané Nové Kiruny bojují své vlastní bitvy. Sledujeme učitele Tima, místního aktivistu a odpůrce přesunu, sámskou teenagerku Maju, která objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, ale také Abdalrahmana, teenagera z Jemenu, který do města přišel jako uprchlík a pomalu přichází na to, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat papír.

Tyto zdánlivě velmi odlišné postavy si kladou stejné otázky, zatímco si město hledá svoje místo. Samy se pouštějí do hledání vlastní identity, hodnot a lepší budoucnosti. Film „Kiruna – překrásný nový svět“ je portrétem utopického a dystopického města i pregnantní reflexí dnešní společnosti.

Režie: Greta Stocklassa
Kamera: Stanislav Adam
Střih: Hana Dvořáčková
Zvuk, hudba: Pavel Jan
Poradce střihu: Ivo Trajkov
Produkce: Analog Vision
Producenti: Veronika Kührová, Michal Kráčmer
Výkonný producent: Greta Stocklassa
Koproducent: Ondřej Šejnoha (FAMU), Tomáš Srovnal (PFX), FILMTALENT Zlín Foundation: Čestmír Vančura, Markéta Pášmová, Milan Krupička

S podporou: Státní fond kinematografie
Ve spolupráci se společností: Sleepwalker
V koprodukci s: FAMU, FILMTALENT Zlín Foundation, PFX

 

 

 

4. dubna 2019