Random Image
Organizační struktura

Etická komise FAMU

Etická komise Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze je poradním orgánem děkana/ky a ombuds osoby FAMU v Praze. Projednává podněty, které obdrží při podezření na porušení Etického kodexu. Členové etické komise jsou osoby nestranné a nezávislé. Disponují expertizou v oblasti práva, etiky, psychologie, sociální práce či dalších relevantních oborů. Komise se skládá z 5 osob, jejichž funkční období činí 3 roky.

Etická komise se řídí Etickým kodexem FAMU 10/2024 a Jednacím řádem Etické komise 11/2024.

Složení Etické komise FAMU

Mgr. Zuzana Andreska

Působí od roku 2021 na Sociologickém ústavu Akademie věd ČR v oddělení Národní kontaktní centrum – gender a věda, kde se zabývá tématy ochrany bezpečí a důstojnosti osob zaměstnaných v akademickém prostředí a problematikou rovných příležitostí a spravedlivých pracovních podmínek ve výzkumu. V rámci projektu STRATIN+ se věnuje podpoře státní správy v tvorbě a implementaci veřejných politik v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Ve své výzkumné činnosti se zabývá interakcí práva a společnosti a genderovým dopadům právní regulace. Vystudovala právo a genderová studia na Univerzitě Karlově a v minulosti působila na Úřadu vlády a Ministerstvu spravedlnosti.

Důvody k doporučení: Podílela se na tvorbě Etického kodexu a Jednacího řádu FAMU, právní vzdělání, zkušenosti na vědecké – akademické úrovni, věnuje se tématu rovnosti.

Mgr. Klára Čmolíková Cozlová, DiS.

Vystudovala Sociální práci na VOŠ, ETF UK a Genderová studia na FHS UK. Od roku 2000 pracovala v sociálních službách a neziskových organizacích. Působila jako krizová interventka v Životě 90, na Lince Bezpečí a projektová koordinátorka v Českém svazu žen a Otevřené společnosti. V letech 2014–2023 pracovala v Gender Studies o.p.s., kde se zaměřovala na trh práce a rovné příležitosti. Zajímá se o genderově senzitivní HR management a age-management. Je genderovou auditorkou a školí se v rovnosti odměňování (LOGIB). Od roku 2021 vede oddělení genderové rovnosti, inkluze a diverzity (GRID) na AVU. Byla členkou AGE Platform Europe a od roku 2018 je místopředsedkyní Genderové expertní komory. 

Důvody doporučení: Zkušenost s ombuds agendou, působení na umělecké škole, vzdělání v oblasti sociální práce a krizové intervence, téma rovnosti a diverzity. Na AMU zpracovávala GEP.

JUDr. Daniel Bartoň, LL.M., Ph.D.

Působí jako advokát a odborný asistent na ETF UK, kde učí sociální pracovníky právo. Je členem Rady pro rovné příležitosti Univerzity Karlovy a Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách, který je poradním orgánem Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Obdržel titul Genderman roku 2023 v kategorii veřejná osobnost za vnášení racionálního, odborného a o praxi opřeného pohledu do diskuse o sexuálně podmíněném násilí. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy absolvoval obory Právo a právní věda, Veřejné právo I  a Evropské právo, na ETF UK obor Teologie křesťanských tradic a na University of Cambridge (Hughes Hall) Master of Law in International Law.

Důvody doporučení: advokátní praxe, zaměření na genderově podmíněné násilí a náboženskou svobodu, kombinace s teologickým vzděláním, veřejně vystupující a uznávaná osobnost.

Mgr. Jan Maršálek 

Absolvoval studium jednooborové psychologie na FF UK v Praze, studoval univerzitu v Nîmes, absolvoval komplexní výcviky v krizové intervenci, psychodynamické integrativní psychoterapii ve Skálově institutu (kde se také podílí na vzdělávání budoucích psychoterapeutů mj. v etických tématech). Aktuálně je frekventantem dalšího psychoterapeutického výcviku v biosyntéze. Je řádným členem České asociace pro psychoterapii, kde se v rámci Etického kolegia angažuje v řešení podnětů souvisejících s etikou a podílí se na přípravě na etiku zaměřených akcí pro odbornou veřejnost. O etice uvažuje zejména z hlediska podpory smysluplnosti a kultivace etického povědomí na každodenní bázi a etické normy (vyřčené i nevyřčené) vnímá jako jeden ze základních pilířů bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné.

Důvody doporučení: psychologické a psychoterapeutické vzdělání, členství v Etickém kolegiu ČAP (řešení přijatých podnětů, osvětová činnost apod.), obecný zájem o etiku.

MgA. Alice Zárubová Tabery

Absolvovala FAMU (2012) a vzdělávací programy na filmových školách CCC v Mexico City, La Fémis ve Francii a Filmakademie Baden‑Würrtemberg v Německu. Je absolventkou programů EAVE, Producers on the Move, Dok incubator či Ex oriente. Je českým koproducentem hraného debutu Marko Škopa Eva Nová (cena FIPRESCI na MFF v Torontu 2015, 5 cen slovenské filmové akademie Slnko v sieti vč. Ceny za nejlepší film). Producentsky se věnuje především dokumentárním filmům, které vznikají v její společnosti CINEPOINT a často také v mezinárodních koprodukcích. Mnoho z nich bylo uvedeno a oceněno na významných mezinárodních festivalech jako např. IDFA, Visions du Réel, Tallin Black Nights, Vancouver IFF, Sheffield DocFest, Jihlava IDFF aj. Je členkou etické komise Asociace producentů v audiovizi a členkou mezinárodní organizace Documentary Association of Europe.

Důvody doporučení: Absolventka FAMU, aktivní v oboru, členka etické komise Asociace producentů v audiovizi.

Související dokumenty

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKY 

Zápisy Etické komise FAMU