logo FAMU

Deus Ex Anima IV - přehlídka filmů animace FAMU

10. prosince 2018 20:30 -
10. prosince 2018 23:59Rok s rokem se opět sešel a Katedra animované tvorby na FAMU nabízí čerstvou ochutnávku animované sklizně rozmanitého druhu. Nabízí se kousky ryze rozkošné, rané, pozdní, jakostní i s neotřelými přívlastky.

Letošní osmičkový ročník se osmičkami jen hemží a s hravou hloubavostí je nahlíží kaleidoskopem rozličných úhlů, chutí a barev.
Chybět nebudou ani zvrhlé princezny, fetující jednorožci a draci létající v nebeských výšinách.
Nuže vezměte sebou kamarády, známé i neznámé a přijďte se podívat co se urodilo v potu a píli studentek a studentů, kteří se s Vámi chtějí podělit o plody své práce.

To vše a mnohem více za zcela bezkonkurenční nulovou cenu.

VSTUP: zdarma


Here comes another year and Departure of Animation Film at Film and TV School of Academy of Performing Arts in Prague is offering fresh degustation of animated harvest of diverse kind. There are pieces genuinely adorable, rareripe, advanced, delicious and also the ones with novel characteristics.

This year of "eights anniversaries" is full of eights and they are captured with playful and meditative care in kaleidoscope of various point of views, tastes and colors.

There also will be perverse princesses, unicorns on gnome drugs and kites flying in heavenly heights.
So take your friends, known or unknown and come to check out this years' results of hard working students, who are welcoming you to share the fruits of their work.

This and even more for unbeatable zero price.

FREE entry

Kino Aero

Biskupcova 1733/31
130 00 Praha 3-Žižkov.
.