Na čtvrtek 23. ledna od 16:00 je Akademickým senátem FAMU svoláno plénum Akademické obce FAMU v U1. Diskutovány budou dva zásadní body fungování fakulty.
V první části proběhne finální debata k výnosu O distribuci a podpoře studentských uměleckých výstupů na FAMU, jehož znění bylo zpracováno Vítem Schmarcem – proděkanem pro vnější vztahy a rozvoj – na základě zpětné vazby členů akademické obce, příslušných orgánů, zaměstnanců a zaměstnankyň FAMU a odborné veřejnosti.
V druhé části programu se diskuze přesune k počtům praktických cvičení, ať již společných či oborových, která jsou na FAMU realizována. Jejich množství vychází ze studijních plánů jednotlivých studijních programů a ovlivňují nejen kapacity školy a studujících.
Oba body zasedání se týkají zásadní agendy provozu a fungování fakulty, proto je zcela na místě, aby byl vyslyšen a reflektován názor členů a členek akademické obce, včetně zaměstnanců a zaměstnankyň FAMU, kteří jsou tímto dále zváni. Za děkanát podporujeme iniciativu a těšíme se na hojnou účast.
Karolína Kyselová
proděkanka pro studijní záležitosti
Udržitelnost není jen “módní slovo”, jak si někteří myslí. Udržitelnost je ve všech oblastech existence trend, který stojí za to reflektovat, promýšlet i naplňovat činy. Audiovize se svými hmatatelnými dopady nejen na životní prostředí, ale i wellbeing jednotlivců, nemůže stát stranou. FAMU se aktivně zapojila do budování České platformy pro udržitelnou audiovizi (https://greenfilming.cz/), která sdružuje nejvýznamnější hráče na trhu. Z konkurentů se stávají spojenci, probíhají živé debaty i výměna zkušeností a praktického know-how. Příspěvek FAMU je klíčový a týká se vzdělávání filmových profesionálek a profesionálů. V rámci řešení projektu NPO Green Deal se tak chystají předměty zaměřené na teorii a praxi etického a udržitelného přístupu k natáčení, které by měly vychovat novou generaci tvůrkyň a tvůrců schopných fungovat v dynamicky se měnícím prostředí moderní audiovize. Nejde o nějaké abstraktní lakování věcí na zeleno, ale o racionální a praktický krok, který zvýší profesní uplatnitelnost absolvenstva a sníží dopady, které naše činnost zanechává na našem životním prostředí.
Vít Schmarc
proděkan pro vnější vztahy a rozvoj
V tomto akademickém roce je advent pro Akademii múzických umění významným obdobím. Hned po první adventní neděli se v pondělí 2. prosince budou konat rektorské volby, jejichž výsledek zásadně ovlivní směřování všech tří fakult na další čtyři roky. Senát AMU se bude rozhodovat mezi dvěma kandidátkami – současnou rektorkou doc. Ingeborg Radok Žádnou a bývalou děkankou FAMU dr. Andreou Slovákovou. Jde o dvě osobnosti s odlišným vnímáním autonomie fakult a snad ještě rozdílnějším náhledem na priority AMU. Oba přístupy mají své silné i slabé stránky.
V některých zemích jsou vrcholní akademičtí funkcionáři jmenováni na základě odbornosti, u nás jsou voleni systémem zastupitelské demokracie. Tento systém vytváří politické prostředí, které není regulováno ani tak, jako je tomu v případě parlamentních voleb. Neexistuje žádný předpis, který by určoval, kdo může a nemůže kandidovat (upraven je však počet funkčních období a způsob nominace). AMU se řídí zvyklostmi, takže se na pozici rektora/rky střídají kandidáti/ky z fakult, nebo je současný rektor/rka zvolen/a na druhé funkční období.
Nyní se nacházíme v nezáviděníhodné situaci, protože celou diskusi o dalším směřování rektorátu bude neblaze provázet kauza tzv. FAMUleaks. Zhruba před dvěma lety došlo k neoprávněnému vniknutí do soukromé e-mailové schránky jedné osoby zaměstnané na FAMU. Protože tato osoba používala soukromou adresu ke komunikaci s kolegy a kolegyněmi, pachatel se dostal k různým zprávám, které pak v rozestupu dvou týdnů anonymně rozeslal e-mailem určitým skupinám osob. Rektorka AMU doc. Ingeborg Radok Žádná a děkanka FAMU dr. Andrea Slováková podaly trestní oznámení, stejně tak učinilo několik dalších dotčených osob. Dne 9. srpna 2024 Policie ČR uzavřela vyšetřování konstatováním, že se policejnímu orgánu nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě, věc byla odložena podle paragrafu 159a/5 trestního řádu. Toto je zkrácená citace z oznámení o odložení věci, kterou FAMU dostala datovou schránkou, a je to neměnný fakt.
Ocitáme se v nebezpečí, kdy se namísto věcné diskuse o budoucnosti jednotlivých fakult a dalším rozvoji akademického prostředí na uměleckých vysokých školách budou do popředí dostávat lži, spekulace a manipulativní práce s informacemi, které nemají daleko ke konspiračním teoriím, včetně zpochybňování závěrů, k nimž došla Policie ČR při svém vyšetřování. To vše s cílem očernit jednu z kandidátek a odvést pozornost od podstatných témat a hodnot, které volby přináší - např. transparentní komunikaci na úrovni fakulta - rektorát, inkluzivitu, rozvoj a udržitelnost prostředí, v němž se pohybujeme.
Součástí udržitelného akademického prostředí by měl být i respekt k pravidlům věcné polemiky, spravedlnosti, odlišným názorům a férové nakládání s informacemi. Je snadné nechat se strhnout emocemi, které vyplývají z křivd, k nimž v minulosti došlo. Naším úkolem by ale mělo být stavět na první místo úctu a upřímnost. Společně přispívat k vytváření takového akademického prostředí, kde k podobným událostem nebude docházet a které pomůže zahojit rány, jež se v posledních letech objevily. Ostatně objektivně o tom lze uvažovat vzhledem k nominacím obou kandidátek a já jsem za vedení FAMU hrdý, že právě bývalá děkanka FAMU dr. Andrea Slováková získala nominaci nejen od akademických orgánů naší fakulty, ale i od Akademického senátu DAMU.
David Čeněk
děkan
Na FAMU jsem přišel po téměř dvaceti letech strávených na jiné univerzitě, tedy neznalý místních poměrů a neformálního fungování fakulty. Můj nástup se odehrál v poměrně „nešťastnou“ dobu, těsně před začátkem prázdnin, kdy školy přechází do nestandardního režimu a zpravidla hybernují. Proto mi dovolte přiznat, že se už nesmírně těším na začátek regulérního semestru, abych konečně zažil fakultu v jejím přirozeném kvasu. Extrémně důležitou součástí jakékoli školy je vedle těch standardních vzdělávacích procedur úroveň sdíleného společenství, která mnohé z nás během studií formovala zcela zásadním způsobem. Proto považuji za důležité systematicky o ni pečovat, dbát na to, aby toto prostředí bylo zdravé a stimulující, vytvářet maximální prostor pro sebevyjádření všech studujících. Já osobně bych právě na takové škole rád pracoval, chci pomoci ji takovým směrem posouvat a současně věřím, že právě na takové škole chce studovat drtivá většina mladých lidí. Doufám, že takovou otevřenou (a taky trochu nevyzpytatelnou, odvážnou a rozhodně inspirativní) FAMU budu moci již konečně zažít v jejím reálném semestrálním provozu. Na to jsem se těšil, když jsem kývl na trochu nečekanou nabídku se k vám připojit.
Jakub Korda
proděkan pro vědu a výzkum
Při svém nástupu zmínil děkan David Čeněk poslání a cíle vedení FAMU. Prostředí, kde se studující mohou inspirovat a rozvíjet svůj talent. Vysokoškolská instituce, kde se pedagogové a pedagožky budou cítit svobodně. Místo, kde naši kolegové a kolegyně, kteří se podílejí na každodenním chodu fakulty, budou cítit smysluplnost své práce. Prostor pro nás všechny.
Proto jsem ráda, že na tomto místě mohu zmínit aktivity, s jejichž rozvojem vstoupíme do nového akademického roku.
Zavedení intranetu – informačního rozcestníku pro zaměstnance a zaměstnankyně FAMU – je postup kupředu mílovými kroky. Děkujeme za jeho spuštění Heleně Bendové, Elišce Mlynárikové, Radkovi Hylmarovi a celé pracovní skupině.
Při spolupráci děkanátu s pracovníky a pracovnicemi Studia FAMU probíhá analýza kapacit a zdrojů školy s ohledem na vytíženost jak studujících v kontextu jejich práce na praktických cvičeních a požadavcích spojených s plněním studijního plánu, tak i s ohledem na osoby, které se na zajišťování výuky a produkce cvičení podílejí. Agenda je ve svých začátcích a bude k jejímu vývoji zapotřebí nespočet člověkohodin. Cíl a plán je ale vytyčen a děkujeme všem, kteří se na agendě podílejí.
Chci ale také upozornit na agendy, které byly zavedeny již dříve a dnes jsou již přirozenou součástí školy. Rozvoj vnitřní kultury a férového a demokratického chování zajišťuje institut ombudsmanky, do kterého byla nedávno znovuzvolená Pavlína Junová. Služby školní psycholožky Aleny Čechové mohou využívat studující i zaměstnanci a zaměstnankyně FAMU.
V uplynulých dnech proběhl konkurz na obsazení pozice enviromentální/ho ambasadory či ambasadorky, tímto na této pozici vítáme Vojtěšku Dubcovou.
Všechny zde zmíněné aktivity byly vždy zavedeny na základě potřeb a podnětů studujících a zaměstnanců a zaměstnankyň FAMU. Proto i nadále uvítáme Vaše iniciativy. Komunikujme spolu i v nadcházejícím akademickém roce. Já se těším.
S úctou,
Karolína Kyselová
proděkanka pro studijní záležitosti
Letošní KVIFF jsem poprvé absolvoval jako součást týmu FAMU a bylo těžké necítit hrdost. Český film se vzmáhá a FAMU stopa v tomto procesu je víc než jasná. Adam Martinec z katedry režie v Mordu ukázal, že žánr „lidové komedie“ nemusí být synonymem trapnosti, ale může být autentický a poctivě odpozorovaný. Marie-Magdalena Kochová z katedry dokumentární tvorby ve svém výjimečně křehkém a empatickém filmu Ta druhá otevřela téma tzv. skleněných dětí a vytvořila jemný portrét dospívání. A pak je tu samozřejmě Klára Tasovská, která prošla touž katedrou. Její intimní a jedinečně koncipovaný dokument Ještě nejsem, kým chci být, jenž ohromil už na Berlinale, je strhující ukázkou vynalézavě minimalistického přístupu, který dokáže skrze životní příběh fotografky Libuše Jarcovjákové obsáhnout celou řadu univerzálních témat. Skvělá energie ale vycházela i ze studentských filmů u klauzur. Můj úkol ve funkci proděkana je jasný. Podílet se na tom, aby FAMU byla nadále otevřeným, inspirativním a kreativním prostředím zapojeným do mezinárodního festivalového dění. A také na tom, aby výjimečná díla, která tu vznikají, našla cestu k co nejširšímu publiku.
Vít Schmarc
proděkan pro vnější vztahy a rozvoj
Dobře fungující fakultu pozná studující tak, že při změně vedení si personálních změn téměř nevšimne. Doufám, že takto to proběhne i v červnu, kdy se proděkankou pro studijní záležitosti stala Karolína Kyselová, proděkanem pro vědu a výzkum Jakub Korda a proděkanem pro vnější vztahy a rozvoj Vít Schmarc a vedení se kompletně obnovilo.
Na pozici děkana FAMU na období 2024-2028 jsem nastoupil 20. května. Považuji tuto roli za velkou poctu spojenou s mimořádnou zodpovědností. Své cíle jsem částečně načrtl ve své koncepci, ale jsem si vědom dalších úkolů, které mne nevyhnutelně čekají. Funkci děkana vnímám především jako úlohu mediátora, který reprezentuje názory a postoje fakultní akademické obce, ty prosazuje a obhajuje. Ačkoliv se může zdát, že děkan hlavně rozhoduje, tato pravomoc je velmi omezená a ve skutečnosti je více vykonavatelem a jeho agenda se skládá z mnoha úkonů, kdy pouze kontroluje a stvrzuje rozhodnutí jiných.
Není mým cílem, aby se FAMU rozrůstala o další studijní programy a aktivity. Myslím, že již nyní jsme na kraji lidských i finančních kapacit. Prostorové kapacity jsou dlouhodobě nedostačující. Zaměřím se tedy na využití stávajících možností a na udržitelnost stávajícího stavu.
FAMU má dlouhou a bohatou historii v oblasti filmu, televize, fotografie a audiovize. Společně jsme svědky neustálého vývoje a proměn ve světě umění a médií a máme tu čest formovat další generace umělců a umělkyň, kteří/které budou tvořit budoucnost. Naše poslání zůstává nezměněné: podporovat talent, inovaci a excelenci ve všech oblastech filmového a mediálního umění. Snažíme se vytvářet prostředí, kde se studující mohou nejen učit, ale také inspirovat a rozvíjet svůj talent. Stejně tak je důležitá i svoboda pedagogická.
Ačkoliv předchozí odstavec může působit jako fráze, pro mne shrnuje podstatu nikdy nekončícího hledání formy uměleckého vzdělávání. Jako proděkan pro zahraniční záležitosti jsem poznal širokou škálu přístupů ke vzdělávání filmařů, žádný nebyl dokonalý a každý měl své silné i slabé stránky. Ačkoli se můžeme v lecčems inspirovat, naše fakulta bez problémů obstojí i ve srovnání se zahraničními školami. Stačí, když budeme účelně a inteligentně využívat zázemí, které máme.
V rámci úvodníků jsem se rozhodl dát prostor proděkanům a proděkance, aby se mohli vyjadřovat směrem k akademické obci a celé fakultě. Proto se budeme v jejich psaní střídat.
Všem nám přeji krásný začátek léta!
David Čeněk
děkan