Random Image
O FAMU

O ŠKOLE

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) je jedna ze tří fakult Akademie múzických umění v Praze (DAMU, FAMU, HAMU) a pátá nejstarší filmová škola v Evropě. Filmy z dílny FAMU jsou každoročně oceňovány desítkami ocenění na filmových festivalech po celém světě. Studijní programy FAMU kombinují praktický i teoretický přístup, díky nimž studenti získají komplexní soubor dovedností a znalostí potřebných pro práci ve všech profesích filmu, televize, fotografie a nových médií.

Počátkem 60. let 20. století byla FAMU líhní mladých umělkyň a umělců, kteří později vešli ve známost jako Česká nová vlna. Ta představovala do té doby nejvýznamnější přínos světové kinematografii a Československu vynesla – mimo jiné – dva Oskary za nejlepší zahraniční filmy.

FAMU je zakládající členskou institucí mezinárodní asociace filmových a televizních škol CILECT, Evropské ligy uměleckých škol (ELIA), Evropského uskupení filmových a televizních škol (GEECT) a Evropské filmové akademie, a dále institucionálním členem České společnosti pro filmová studia (CEFS). FAMU hraje významnou úlohu při zapojování svých vyučujících a výzkumních pracovnic a pracovníků do mezinárodních odborných organizací a spolupracuje s Českou televizí i zahraničními televizními společnostmi. FAMU je rovněž institucionálním členem Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu.
 

FAMU sídlí v paláci Lažanských na Smetanově nábřeží 2, Praha 1. Kromě toho má ještě budovu Studia FAMU v Klimentské ulici 2, Praha 1, která je vybavena profesionální filmovou a televizní technikou; novou Referenční projekcí, která se stala – kromě zajištění projekcí, obrazové a zvukové postprodukce – významnou základnou pro zajištění koordinace a spolupráce při digitálním restaurování filmů české kinematografie; střižnami; míchací halou a postprodukčním oddělením. 

Studenti FAMU mají k dispozici klasickou filmovou techniku (16mm a 35mm) i moderní digitální snímací a postprodukční zařízení. Studenti fotografie mají k dispozici Studio Katedry fotografie a ateliéry jak v hlavní budově FAMU, tak v budově AMU na Malé Straně a v Berouně.
 

FAMU má dvanáct kateder, které vyučují stejný počet oborů v češtině a čtyři obory v angličtině (režie, kamera, střih a fotografie). Katedrami jsou: Katedra režie; Katedra dokumentární tvorby; Katedra kamery; Katedra střihové skladby; Katedra fotografie; Katedra zvukové tvorby; Katedra animované tvorby; Katedra scenáristiky a dramaturgie; Centrum audiovizuálních studií; FAMU International; Katedra herního designu.