Vážené studentky, milí studenti,
jednou z dlouhodobých priorit FAMU je zajistit úspěšný oběh našich studentských děl v distribučním řetězci. Jedná se o důležitou aktivitu z hlediska prezentace školy, rozvoje vašich vztahů a kompetencí v oblasti industry a obecně o aktivitu, která pomáhá pozitivně formovat audiovizuální trh.
Z toho důvodu chce FAMU aktivně participovat na distribuci vašich děl, od festivalových premiér a uvedení, přes možné projekce v kinodistribuci, až po veřejné vystavování filmů a dalších děl. Vzhledem k množství vznikajících uměleckých děl a množství specializovaných festivalů je klíčová vzájemná kooperace a komunikace mezi školou, producentskou a tvůrčí složkou.
S ohledem na probíhající restrukturalizaci distribučních aktivit disponuje FAMU dočasně personálně i finančně omezenou kapacitou podpory uměleckých výstupů. Následující text vymezuje fungování v přechodném období do chvíle, než bude projednán a schválen nový výnos děkana.
Distribuční aktivity dočasně patří do gesce proděkana pro vnější vztahy a rozvoj Víta Schmarce (vit.schmarc@famu.cz). Administrativní a provozní část zajišťuje Marek Koutesh (marek.koutesh@famu.cz). Ke komunikaci ohledně distribuce filmů a dalších audiovizuálních děl (více o nich v bodu III) používejte obecný mail festivals@famu.cz.
Nejdosažitelnější platformou pro tuzemskou i mezinárodní viditelnost vašich filmů jsou festivaly.
V současnosti na světě působí tisíce až desetitisíce filmových festivalů s nejrůznějším zaměřením a nejrůznějších kategorií. FAMU obesílá prostřednictvím svého distribučního týmu festivaly nepřetržitě v průběhu celého kalendářního roku podle toho, jak se otevírají přihlášky filmů. FAMU se, stejně jako ostatní filmové školy, primárně zaměřuje na festivaly krátkých filmů, dokumentární festivaly, festivaly věnované animovaným snímkům a studentské tvorbě obecně.
Jaké jsou způsoby, jak film přihlásit?
Máte dokončený film a uvažujete o tom, že je na čase ukázat ho publiku. Co je dobré vědět, než se nám ozvete?
Dokončení filmu a jeho uzavření ve Studiu FAMU.
Dostupnost české a anglické verze filmu.
Velmi pomůže i dostupnost této verze v náhledu na Vimeo, s níž můžeme následně pracovat při posuzování a rozesílání filmu.
Pokud máte vše připravené, napište nám na kontaktní e-mail festivals@famu.cz se stručnými informacemi o filmu, případně o vašich představách z hlediska festivalové strategie. Přiložená náhledová verze filmu celý proces zjednoduší.
Jaký je další postup a pravidla?
Z široké palety festivalů existuje určitý počet akcí, které jsou svou prestiží, zaměřením a dosahem z hlediska FAMU a její dramaturgie zcela klíčové. Přihlášky na ně jsou tak pod kontrolou školy. Jedná se o festivaly, které jsou v tomto soupisu vypsané v kategorii AA.
S ohledem na to, že na některé festivaly má FAMU jako škola povolený počet přihlášených filmů či limitovaný počet minut za celou kolekci filmů, škola si vyhrazuje právo procesovat přihlášky na tyto festivaly sama po konzultaci s vedením kateder a producenty/producentkami. Filmy hlásí tedy buď reprezentant školy, nebo jiný subjekt (pokud to pravidla festivalu umožňují), který ale se školou tuto přihlášku předem konzultoval a obdržel její souhlas.
V případě, že byste si přáli film na tyto festivaly přihlásit, je nutné se na obrátit na pracovníky distribučního týmu a prodiskutovat s nimi další postup, aby nedocházelo k duplicitám a vše odpovídalo dramaturgickým prioritám FAMU. U filmů, kde je FAMU majoritním koproducentem, si vyhrazujeme právo rozhodovat o zařazení, či nezařazení filmu mezi kandidáty. U minoritních koprodukcí je nezbytná společná koordinace postupu s FAMU. Zvýší se tím i šance daného filmu uspět.
FAMU v případech prioritních akcí zajišťuje uhrazení přihlašovacího poplatku a aktivně se podílí na marketingu a zajištění dodatečného financování (stipendia, podpora SFKMG) u filmů, které uspějí.
Při výběru filmů na klíčové festivaly se distribuční tým vedle vlastní expertízy opírá o názory nezávislých konzultantek a konzultantů ze strategicky významných subjektů v audiovizi.
Nezamýšlíte se ucházet o účast na festivalu AA, ale přesto chcete svůj film vyslat do světa, jen s tím nemáte zkušenosti. V takovém případě platí postup naznačený výše s uvedením žádosti o spolupráci školy na distribuci, kterou posoudíme v distribučním týmu.
Pokud to bude v našich kapacitních možnostech, pracovník/pracovnice distribuce FAMU vás následně bude kontaktovat a vyzve vás k vyplnění FAMU entry form (více viz níže) a zaslání dalších propagačních materiálů. Jde zejména o:
Otitulkovaná kopie filmu ke stažení.
Pět fotosek v HiRes kvalitě, minimálně však 300 dpi, maximálně 2 MB a POUZE formát .jpg.
Fotografie režiséra v HiRes kvalitě, minimálně však 300 dpi, maximálně 2 MB a POUZE formát .jpg.
Dialogová listina v angličtině s time code ve formátu srt.
Dále doporučujeme, pokud jsou k dispozici:
Trailer.
Poster, ideálně ve formátu .pdf.
Pro zasílání materiálů preferujeme služby uschovna.cz a Wetransfer. Děkujeme za pochopení.
V entry form prosíme o pečlivé vyplnění všech údajů (včetně biografie režiséra/režisérky) v českém i anglickém jazyce. Zjednodušíte a zrychlíte tím celý proces.
Pro hlášení na zahraniční festivaly je nutné mít film připravený s anglickými titulky. Doporučujeme zahrnout tvorbu profesionálních anglických podtitulků a dialogových listin ve formátu .srt s časovým kódem do rozpočtu výroby. Výrazně tak zlepšíte své šance na úspěch. Překladu je obecně třeba věnovat velkou pozornost a automaticky při něm zohlednit lokální a tonální specifika, která by mohla ovlivnit posuzující a diváctvo na festivalové scéně.
Budeme se snažit nabídnout vám veškerou možnou součinnost, ale mějte prosím na paměti významná kapacitní omezení týmu v přechodném období. Vyhrazujeme si právo rozhodnout, v jakých případech dokážeme účinně pomoci, v jakých případech bude ze strany školy uhrazen přihlašovací poplatek, případně další náklady s uvedením spojené.
V silách distribučního týmu není obesílat všechny festivaly a starat se rovnoměrně o všechny vznikající filmy. Je pochopitelné a žádoucí, když aktivita vzejde přímo ze strany studentstva, které by se mělo vzdělávat i v této klíčové oblasti filmového trhu. Vzájemná komunikace je však klíč a může pomoci oběma stranám.
FAMU posílá filmy na stovky festivalů dle toho, jak jsou v průběhu celého roku vyhlášeny výzvy pro přihlášky a jejich uzávěrky. Na některé akce zároveň disponuje tzv. waivery čili volnými přihláškami, za které se neplatí fee.
Pokud plánujete obeslat festivaly a přehlídky sami a máte hotovou festivalovou strategii, kontaktujte nás minimálně 15 dní před odesláním, abychom měli vzájemný přehled a byli vám případně schopni asistovat.
Váš film zaujal dramaturgický panel festivalu a byl pozván. V takovém případě opět kontaktujte zástupce/zástupkyni FAMU a informujte ho o proběhlé selekci. Pokud nebude výslovně domluveno jinak, pověřená osoba se s festivalem spojí a zajistí veškerou další administrativu. Existuje zároveň možnost získat účelové stipendium na podporu přímé účasti delegace na akci.
Pokud se o film chcete postarat sami, je podstatné, aby jeho uvedení bylo na FAMU alespoň evidováno.
Máte možnost uvést svůj film za projekční poplatek, máte nabídku na odkup práv a jejich další komerční exploataci včetně získání plnohodnotného sales agenta. Pokud je FAMU majoritní koproducentem, veškeré podobné aktivity musí probíhat přes organizační struktury FAMU a finance plynoucí z prodeje práv se vrací zpět do školy, kde pomáhají uskutečňovat další distribuční aktivity.
U majoritních koprodukcí musí FAMU schvalovat a administrovat veškerá komerční uvedení a vyhrazuje si právo o nich rozhodovat. AMU je v takovém případě jediným subjektem oprávněným uzavírat smlouvy s dalšími partnery. FAMU zároveň stanovuje, či schvaluje distribuční strategii pro daný film a jeho uvádění na různých distribučních kanálech. Informace o plánovaných uvedeních na vyžádání poskytne osoba odpovědná za FAMU distribuci.
V případě minoritních koprodukcí je nutné dodržovat součinnost při informování FAMU a následném řádném vyúčtování koprodukčních podílů za dané období v souladu s platnou smlouvou. FAMU bude zároveň tvůrce / tvůrkyni informovat o jakémkoli veřejném uvádění jeho díla a jeho případných podmínkách.
Rád/a bych svůj film veřejně uvedla veřejně, ale nekomerčně (bez výběru vstupného), co mám dělat v takovém případě?
Obraťte se na nás, budeme se vám snažit maximálně vyjít vstříc a práva k projekci nabídnout bez dalších poplatků.
Chci svůj film vystavit online, jaké mám možnosti?
Nejjednodušší cestou k diváctvu je platforma FAMU Films, kterou spravuje dramaturg Marek Koutesh. Je otevřená všem studentským audiovizuálním dílům bez rozdílu a prostor k prezentaci na ní máte zaručený. Co se dalších specializovaných platforem jako např. Dafilms či KVIFF TV týká, zde do hry vstupuje kurátorský aspekt. FAMU na ně aktivně nabízí úspěšné a výjimečně kvalitní snímky a kolekce, zároveň vychází vstříc poptávce VOD partnerů, kteří si filmy vyžádají podle svých vlastních dramaturgických klíčů.
Vytvořili jste audiovizuální dílo jiného typu než film a chcete ho veřejně prezentovat.
Model bývalého festivalového oddělení s podporou nefilmových výstupů nepočítal. Jsme si vědomi, že to je u audiovizuální fakulty problematické a budeme se v budoucnu snažit nalézt cestu k systémovému řešení. Pokud máte nefilmové dílo, které bylo pozváno na prestižní festival, přehlídku či jinou akci, nejsnažší cesta k podpoře vede aktuálně skrze stipendium. Studentstvo může žádat o podporu k prezentaci a rozvíjení svých tvůrčích výsledků na tuzemské i mezinárodní úrovni skrz stipendia za vynikající umělecké, výzkumné, vývojové a inovační nebo další tvůrčí výsledky přispívající k prohloubení znalostí. Dále je možné žádat o podporu skrz stipendia zvláštního zřetele hodných, která jsou na FAMU udělována zejména k podpoře účasti studentstva na mezinárodních vzdělávacích akcích či na podporu účasti studentstva na filmových festivalech.
Více informací o stipendiích a způsobu podávání žádostí najdete zde: https://www.famu.cz/cs/studuji/studijni-oddeleni/stipendia/