V souladu s § 49 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů („Zákon o vysokých školách“) ve znění pozdějších předpisů, s vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze, zejména článkem 18 Statutu AMU, s článkem 8 Studijního a zkušebního řádu AMU, a s vnitřními normami předpisy Filmové a televizní fakulty AMU, zejména s Výnosem děkanky č. 3/2023 o studiu na FAMU, vyhlašuji pro uchazeče/ky o studium v akademickém roce 2024/2025 lhůtu pro podání přihlášek ke studiu a způsob jejich podávání elektronickou formou, podmínky přijetí do studia, schválené v souladu s § 27 Zákona o vysokých školách na zasedání Akademického senátu FAMU dne 1. prosince 2023, termín a způsob ověřování splnění těchto podmínek a formu a rámcový obsah přijímací zkoušky a kritéria pro její vyhodnocení, a to pro navazující magisterský studijní program Herní design N0211A310008.
PhDr. Mgr. Andrea Slováková, Ph.D., MBA
Děkanka FAMU
Magisterský studijní program navazuje na bakalářský studijní program, absolvovaný na FAMU, na jiné fakultě AMU nebo na jiné vysoké škole. O přijetí se mohou ucházet:
Standardní doba studia vyplývající z akreditace navazujícího magisterského studijního programu jsou dva roky. Navazující magisterský studijní program je zakončený státní závěrečnou zkouškou magisterskou a udělením akademického titulu „magistr umění“ (MgA.).
ČASOVÝ HARMONOGRAM PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ:
Časový harmonogram přijímacího řízení |
|
1. 3. - 17. 4. 2024 |
otevření přihlášky |
17. 4. 2024 |
nejzazší termín odeslání přihlášky |
2. 5. 2024 |
nejzazší termín odeslání povinných prací |
17. 5. 2024 |
první kolo (bez uchazečů) |
17. - 19. 6. 2024 |
druhé kolo (prezenčně) |
OBSAH:
A) Podmínka dosaženého stupně vzdělání
B) Lhůta pro podání a způsob podání přihlášek ke studiu
C) Průběh přijímacího řízení, forma a rámcový obsah přijímací zkoušky a kritéria vyhodnocení výsledků přijímacího řízení
D) Termíny konání přijímacího řízení
E) Termín, kdy může uchazeč/ka nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o jeho přijetí, respektive nepřijetí
F) Způsob posuzování omluv nepřítomnosti při přijímací zkoušce, popřípadě možnosti konat ji v náhradním termínu
G) Nejvyšší počet uchazečů/ek přijímaných ke studiu v příslušném studijním programu
H) Maximální počty možných udělených bodů a minimální počty bodů nutných pro přijetí ke studiu
I) Zdravotní způsobilost
J) Doporučené studijní materiály
--------------------------------------------------
A) Podmínka dosaženého stupně vzdělání
Podmínkou přijetí k navazujícímu magisterskému studiu je dosažení bakalářského stupně vzdělání s úspěšně vykonanou státní závěrečnou zkouškou. Uchazeč/ka dokládá dosažený stupeň vzdělání s přihláškou do studia – viz oddíl B. 1. II.
Studenti/ky bakalářských programů FAMU, kteří jdou ke státní závěrečné zkoušce v akademickém roce 2023/24, nemusí mít potvrzení o termínu konání SZZ.
B) Lhůta pro podání a způsob podání přihlášek ke studiu
Uchazeč/ka se o přijetí ke studiu do magisterských studijních programů uchází
1) podáním elektronické přihlášky a uhrazením poplatku a
2) zasláním povinných prací,
a to ve DVOU TERMÍNECH uvedených níže.
V průběhu přijímacích zkoušek může uchazeč/ka sledovat v jakém stavu je jeho přijímací řízení: https://prihlaska.amu.cz.
B. 1)
Uchazeč/ka může podávat přihlášku pouze elektronicky, tím že vyplní elektronickou přihlášku podle pokynů uvedených ve veřejné části internetových stránek AMU - ZDE. Formulář elektronické přihlášky je přístupný od 1. 3. - 17. 4. 2024 (do půlnoci).
V případě podání jiným způsobem, bude přihláška považována za neplatnou a nebude zařazena do přijímacího řízení. Poslední den pro podávání přihlášek ke studiu pro akademický rok 2024/2025 je stanoven na 17. 4. 2024.
Přihláška musí vždy obsahovat následující přílohy I.- III., tedy i bez ohledu na to, zda se uchazeč/ka do přijímacího řízení hlásí opakovaně nebo zda je studentem/kou či absolventem/kou jiné VŠ; bez těchto příloh nemá přihláška všechny náležitosti, což může vést až k zastavení přijímacího řízení:
I) Životopis s vlastnoručním podpisem, aktuální adresou, telefonním číslem a e-mailovou adresou uchazeče/ky; životopis se píše podle obecných standardů klasického nebo strukturovaného životopisu (uchazeč/ka si zvolí sám/sama jednu z těchto dvou forem);
II) Úředně ověřenou fotokopii bakalářského diplomu (ověření provádí obecní úřady, notáři a pobočky České pošty, které poskytují službu Czech POINT). Uchazeč/ka, který/á v rámci bakalářského studia teprve bude vykonávat státní závěrečnou zkoušku, si nechá na přihlášce potvrdit termín konání zkoušky; v případě splnění talentových i teoretických podmínek přijímacího řízení přijetí ke studiu na FAMU doloží vykonání zkoušky bakalářským diplomem, jehož originál předloží v termínu stanoveném Studijním oddělením FAMU. Studenti/ky či absolventi/ky FAMU nemusí tuto přílohu dokládat.
Přílohy I) a II) nahraje uchazeč/ka do příloh elektronické přihlášky (formát .pdf, .jpg., nebo .png).
V případě, že uchazeč/ka o magisterské studium absolvoval předchozí vzdělání na zahraniční střední nebo vysoké škole, postupuje podle informací o uznání zahraničního vzdělání uvedených zde. Nostrifikaci bakalářského diplomu doloží na vyzvání Studijního oddělení FAMU. V případě, že má uchazeč/ka zájem o nostrifikaci na AMU, doloží podklady pro nostrifikaci také na Studijní oddělení FAMU. Není zapotřebí dokládat nostrifikaci vysokoškolského diplomu ze zemí Slovensko, Polsko, Maďarsko.
Další přílohy
IV) Pro uchazeče/ky ze zahraničí je podmínkou přijetí do studia uskutečňovaného v českém jazyce doložení znalosti českého jazyka na úrovni B1 podle CEFRL (výjimkou jsou uchazeči/ky ze Slovenské republiky, u kterých certifikát nevyžadujeme). Uchazeč/ka je povinen/na tuto znalost v průběhu přijímacího řízení doložit:
a) úředním certifikátem akreditované instituce (seznam akreditovaných institucí na webových stránkách Centra jazykové přípravy AMU, zejm. absolvováním zkoušky odpovídající úrovně složené na Univerzitě Karlově (Ústav jazykové a odborné přípravy), Masarykově univerzitě (Kabinet češtiny pro cizince),
b) případně maturitní zkouškou z českého jazyka složené v ČR, či absolvováním jiného vysokoškolského studijního programu akreditovaného v českém jazyce,
c) vykonáním zpoplatněné jazykové zkoušky v Centru jazykové přípravy AMU. Termín zkoušky bude s předstihem upřesněn.
Bez splnění této podmínky nemůže být uchazeči vydáno rozhodnutí o přijetí do studia.
B. 2)
Uchazeč/ka je povinen/na doručit veškeré povinné práce pro studijní program Herní design, zveřejněné níže v bodě C2). Uchazeč/ka, který nepodá do stanoveného termínu povinné práce, nesplnil/a podmínky pro přijetí do studia v prvním kole a nebude pozván/a do dalšího kola přijímacího řízení. Všechny předložené práce musejí být vlastním autorským dílem uchazeče/ky, což uchazeč/ka potvrdí přiloženým podepsaným prohlášením. Nerespektováním této zásady uchazeč/ka nesplnil/a podmínku pro přijetí do studia.
Povinné práce uchazeč/ka nejpozději do 2. května 2024 nahraje na úložiště na serveru FAMU. Po zpracování přihlášek získáte e-mailem přístupové údaje k úložišti na serveru FAMU.
C) Průběh přijímacího řízení, forma a rámcový obsah přijímací zkoušky a kritéria vyhodnocení výsledků přijímacího řízení
C. 1) Obecné zásady a pravidla pro průběh přijímacího řízení
Přijímací řízení uchazeč/ky je zahájeno podáním elektronické přihlášky a uhrazením poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením.
Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 931 Kč a je nevratný. Poplatek uchazeč/ka uhradí kartou nebo bankovním převodním příkazem (jiné způsoby, např. poštovní poukázkou nebo v hotovosti, nejsou možné).
Číslo účtu: 19-5373180297/0100. VS: 64913. SS (=specifický symbol): číslo přihlášky uchazeče/ky (bez jeho uvedení není platba kompatibilní s přihláškou, která tak nemá stanovené náležitosti).
Pro platby ze zahraničí uchazeči/ky použijí tyto údaje:
SWIFT code: KOMBCZPPXXX;
IBAN code: CZ 5301000000195373180297;
Adresa banky: Komerční banka, a.s., Malostranské nám. 23, 118 00 Praha 1, Czech Republic;
Majitel účtu: AMU, Malostranské náměstí 12, 118 01 Praha 1.
Uchazeč/ka jako plátce je povinen/na uhradit veškeré bankovní poplatky.
Každý/á uchazeč/ka je oprávněn/a zaplatit poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením kdykoliv v době od okamžiku podání přihlášky ke studiu, nejpozději však do 17. 4. 2024. Neuhradí-li uchazeč/ka ve stanoveném termínu a určenou formou poplatek, přijímací řízení nebude zahájeno.
V rámci přijímacího řízení přijímací komise během přijímací zkoušky všestranně ověřují a vyhodnocují talentové a vědomostní předpoklady uchazeče/ky ke studiu. Přijímací zkouška je dvoukolová.
V prvním kole přijímací zkoušky přijímací komise rozhoduje na základě vyhodnocení uchazečem/kou předložených povinných prací o splnění, respektive nesplnění podmínek pro postup uchazeče do druhého kola. Zkušební komise hodnotí domácí práce s ohledem na kreativní potenciál uchazeče/ky a zvládnutí vyjadřovacích prostředků. Ti/y uchazeči/ky, kteří/ré nesplnili/y podmínky pro postup do dalšího kola přijímací zkoušky, nesplnili/y podmínky pro přijetí do studia a bude jim písemně poštou doručeno rozhodnutí děkana/ky FAMU o nepřijetí.
Uchazeči/ky, kteří/ré uspěli/y v prvním kole přijímací zkoušky, se dostaví na FAMU k druhému kolu přijímací zkoušky. V rámci tohoto kola přijímací zkoušky hodnotí přijímací komise zejména kreativní potenciál uchazeče/ky a zvládnutí vyjadřovacích prostředků, zjišťuje motivaci uchazeče/ky a hloubku jeho/jího zájmu o obor, předpoklady pro další rozvoj jeho/jího talentu a znalostí, orientaci v daném oboru a všeobecný kulturní rozhled.
Přijímací řízení probíhá v češtině, bez přítomnosti tlumočníka.
Přijímací komise vyhodnotí na základě výsledků druhého kola přijímacího řízení, zda uchazeči/ky splnili/y, respektive nesplnili/y podmínky pro přijetí, a navrhnou děkanovi/ce FAMU k přijetí do studia ty uchazeče/ky, kteří/ré podmínky přijímacího řízení splnili/y. Uchazečům/kám bude písemně poštou doručeno rozhodnutí děkana/ky FAMU o přijetí, respektive nepřijetí do studia.
Uchazečům/kám, kteří/ré budou přijati/y do studia, bude elektronicky na emailovou adresu uvedenou v přihlášce oznámen termín zápisu do 1. ročníku studia.
C. 2) Forma, rámcový obsah a kritéria vyhodnocení výsledků přijímacího řízení pro studijní program Herní design
Specifické podmínky pro přijetí do studijního programu Herní design v souladu s čl. 18 odst. 5 Statutu AMU.
Charakteristika studijního programu: Cílem studia magisterského oboru herní design je poskytnout studentům komplexní interdisciplinární vzdělání a rozvinout jejich umělecký talent v oblasti designu počítačových her. Vzhledem k tomu, že se jedná o magisterské studium, tak se obor zaměřuje na pokročilou výuku práce s nejnovějšími technologiemi a middlewarem a na rozvíjení schopnosti řešení složitých tvůrčích problémů kreativní i technické povahy. Vedle toho se tento obor zaměřuje na výuku analytických schopností a historických znalostí umožňujících poučenou práci s koncepty a tradicemi v rámci vlastní umělecké tvorby i v rámci obecnější reflexe média počítačových her. Studenti se rovněž seznámí s etickými otázkami herního designu a případnými negativními společenskými účinky herního média. Praktická část výuky se soustředí na trénink konkrétních dovedností a práce se softwarovými nástroji umožňující studentovi vytvořit kompletní funkční prototypy počítačových her. Důraz je kladen na osvojení si klíčových dovedností a pracovních postupů v oblasti herního designu (např. level design, design herních mechanik apod.). V menší míře si studenti také osvojí dovednosti v oblastech herní scenáristiky, herního zvuku a herní grafiky a animace a herní produkce, jejichž všeobecná znalost je nezbytná pro profesi herního designéra. Tvůrčí část studia pak rozvíjí schopnost originální, kreativní tvorby studentů, přičemž jednotlivé teoretické a praktické řemeslně-technické znalosti jsou používány k samostatné umělecké tvorbě. Studium zahrnuje také odbornou stáž v herním studiu umožňující studentům aplikovat své nabyté znalosti a dovednosti, a v důsledku tak najít lepší uplatnění na trhu práce.
1. kolo se vyhodnocuje na základě zaslaných materiálů a skládá se ze dvou částí:
a) Předem zaslané povinné písemné práce (viz. B2):
b) Motivace ke studiu, hodnocená na škále 0-20 bodů. Hodnotí se souhrnně na základě strukturovaného životopisu a následujících materiálů:
Povinné práce a materiály k hodnocení motivace ke studiu se odevzdávají na úložiště na serveru FAMU do 2. 5. 2024. Do druhého kola postupuje nejvýše 25 uchazečů v pořadí podle bodového zisku; zároveň musí získat minimálně 25 bodů.
2. kolo – odehrává se prezenčně na FAMU. Uchazeči/ky postupující do druhého kola budou informováni prostřednictvím elektronické přihlášky a emailem uvedeným v jejich přihlášce. Druhé kolo se sestává z těchto částí:
Pro uchazeče/ky, kteří/ré splnili/y podmínky přijímacího řízení v prvním kole a postoupili do druhého kola, je celkovou minimální hranicí pro splnění podmínek přijímacího řízení 60 bodů ze 100 možných. Přijímací komise navrhne děkanovi/ce FAMU k přijetí do studia ty uchazeče/ky, kteří splnili/y minimální stanovenou hranici bodového hodnocení a zároveň splnili další podmínky přijímacího řízení. Do studia budou uchazeči/ky přijati/y v pořadí podle bodového zisku, maximálně do naplnění kapacity přijímaných uchazečů/ek stanovené pro tento studijní program.
D) Termíny konání přijímacího řízení
První kolo přijímacího řízení proběhne 17. 5. 2024 formou hodnocení povinných prací bez účasti uchazeče/ky. Termín druhého kola přijímacího řízení je 17. - 19. 6. 2024.
E) Termín, kdy může uchazeč/ka nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o jeho přijetí, respektive nepřijetí
Uchazeč/ka může nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o jeho/jím přijetí, respektive nepřijetí do studia, po doručení písemného rozhodnutí děkanky o přijetí, respektive nepřijetí do studia, a to nejpozději 30 dnů po doručení tohoto rozhodnutí, a to na základě předběžné domluvy se Studijním oddělením FAMU, při níž bude stanoven termín návštěvy za účelem nahlédnutí do materiálů.
F) Způsob posuzování omluv nepřítomnosti při přijímací zkoušce, popřípadě možnosti konat ji v náhradním termínu
V případě, že se uchazeč/ka přijímací zkoušky v druhém kole nemohl/a z velmi vážných důvodů zúčastnit, může nejpozději následujícího dne po termínu zkoušky děkana/ku FAMU písemnou žádostí požádat o možnost konat ji v náhradním termínu. V žádosti uchazeč/ka důvody své neúčasti podloží relevantním a přezkoumatelným dokumentem prokazujícím jeho/jí tvrzení. Děkan/ka v součinnosti s předsedou zkušební komise neprodleně posoudí, zda lze, nebo nelze vzhledem k harmonogramu probíhajícího přijímacího řízení a vzhledem ke kapacitním a personálním možnostem fakulty žádosti vyhovět, a písemně oznámí uchazeči/ce své rozhodnutí s odůvodněním. Na náhradní termín zkoušky uchazeč/ka nemá právní nárok.
G) Maximální počty možných udělených bodů a minimální počty bodů nutných pro přijetí ke studiu
Míru talentových předpokladů, znalostí a schopnosti ke studiu uchazeče/ky posuzuje přijímací komise formou bodového hodnocení se stanovenou minimální hranicí. Pro studijní program Herní design je stanovené následující bodové hodnocení:
Pro každé ze dvou kol přijímacího řízení je maximum 50 bodů, tj. celkem je možné získat 100 bodů. Do druhého kola postupuje 25 uchazečů/ek v pořadí podle bodového zisku; zároveň musí získat minimálně 25 bodů. Pro uchazeče/ky, kteří/ré splnili/y podmínky přijímacího řízení v prvním kole a postoupili/y do druhého kola je celkovou minimální hranicí pro splnění podmínek přijímacího řízení 60 bodů ze 100 možných.
H) Nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v příslušném studijním programu
FAMU stanovuje nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v jednotlivých studijních programech. Počet uchazečů/ek přijatých do studia může být nižší než stanovený nejvyšší počet, a to v případě, že bude nižší počet uchazečů/ek, kteří/ré splnili/y podmínky přijímacího řízení. Pokud splní podmínky přijímacího řízení větší počet uchazečů/ek, budou do studia přijati/y uchazeči/ky do nejvyššího stanoveného počtu podle pořadí nejlepších.
Do studijního programu Herní design bude přijato max. 7 uchazečů.
I) ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOST
Pro přijetí do tohoto oboru se nevyžaduje.
J) DOPORUČENÉ STUDIJNÍ MATERIÁLY
Pro tento studijní program se neuvádí.
---
Zveřejněno dne: 1. 12. 2023