Random Image

VYŠLO V NAMU: CHRISTOPHER VOGLER: SCENÁRISTOVA CESTA

Scenáristova cesta je „klasický“ praktický manuál k vyprávění příběhu pro scenáristy, spisovatele a prostě každého, kdo potřebuje vytvořit soudržný a gradovaný příběh. V pozadí knihy stojí Voglerovo přesvědčení, že všechny příběhy sestávají z několika společných strukturálních prvků, které se vyskytují v mýtech, pohádkách, snech a filmech. Vychází z teorií mytologa Josepha Campbella a vlastních dlouholetých zkušeností s hodnocením scénářů a románů pro hollywoodská studia. Předkládaný vzorec cesty hrdiny poskytuje základní oporu k pochopení struktury dobrého příběhu. Vogler ale zároveň tvůrce vyzývá k poučenému porušování zažitých pravidel, které příběh učiní přitažlivým pro publikum.

Přestože původní cílovou skupinou byli scenáristé a pracovníci filmových studií, kniha si za více než dvacet let existence nachází také čtenáře z řad romanopisců, animátorů, designérů počítačových her, dramatiků, herců, tanečníků, textařů písní, ale i agentů cestovních kanceláří nebo sociálních pracovníků. Dvanáctifázový model cesty našel uplatnění v širokém spektru disciplín, jako jsou marketing a produktový design, v roli návodného systému, který přesně předjímá možné potíže, když se pouštíme do něčeho náročného. Poskytuje lidem jazyk a metafory, které jim pomáhají mít projekty víc pod kontrolou.

Christopher Vogler byl od dětství příběhy fascinován a kladl si otázky jako: Odkud se příběhy berou? Jak fungují? Co o nás vypovídají? Co znamenají? Proč je potřebujeme? Tento zájem ho zavedl až k práci analytika příběhů pro velká filmová studia. Iniciačním momentem pro něj bylo setkání s dílem Josepha Campbella a jeho sedmnáctifázovým modelem hrdinovy cesty. Jeho myšlenky pak Vogler rozvinul v Praktickém průvodci Tisíci tvářemi hrdiny, který se začal rychle šířit mezi tvůrci i manažery hollywoodských studií. Později se Vogler rozhodl průvodce přepracovat a rozšířit do podoby knihy, kterou v dalších vydáních doplňuje o nové poznatky své cesty za poznáním zákonitostí vyprávění. Čtenářům se nyní dostává do ruky nejnovější, čtvrté vydání knihy. Po zásadní publikaci Lindy Aronson Scénář pro jednadvacáté století (NAMU, 2014) se jedná o další zásadní pilíř scenáristické literatury, která je nyní dostupná v češtině.

4. dubna 2023