Random Image

ÚSPĚCH SE OPAKUJE: ČESKO BUDE NA BERLINALE OPĚT REPREZENTOVAT FILM Z FAMU

Animovaný film Deniska umřela, který režíroval Philippe Kastner z Katedry animované tvorby FAMU, bude mít světovou premiéru na festivalu Berlinale v prestižní soutěžní sekci Generation Kplus, jež představuje ve světové premiéře ty nejlepší celovečerní i krátké filmy pro děti. Každoročně je do soutěže Generation Kplus vybráno 12 krátkých filmů z celého světa. Soutěžní filmy posuzuje několik porot tvořených profesionály, dětmi i mládeží, které udělují celou řadu cen. 73. ročník jedné z nejvýznamnějších filmových přehlídek na světě proběhne od 16. do 26. února 2023 v Berlíně.

Mezinárodní soutěžní sekce Generation Kplus uvádí filmy, jejichž autoři vypráví objevnými, autentickými a mnohdy kritickými či až konfrontačními způsoby příběhy ze světa dětí, teenagerů a mladých dospělých. Sekce prezentuje snímky napříč žánry – od hraných filmů, přes dokumentární a animovanou tvorbu, po experimentální díla. Český film Deniska umřela porota ocenila pro nápaditost zpracování tématu přátelství a soudružnosti v jeho různých emočních polohách – od těch radostných až po momenty smutku nebo smíření. Film, který vznikl jako cvičení v druhém ročníku na Katedře animované tvorby FAMU, vypráví příběh o ztrátě milovaného domácího mazlíčka a o tom, jak se animovaný protagonista s bolestivou zkušeností vyrovnává.

"Je to pro mě obrovská čest, i když moje hlava to pořád nepobírá – jak veliká událost to je! Nikdy předtím mě nenapadlo, že by se něco takového mohlo vůbec stát, a je skvělé vidět, že se film lidem líbí, zvlášť, když jde o tak osobní téma. Smrt domácího zvířátka je něco, s čím se nějakým způsobem setkal snad skoro každý, takže se s tím příběhem může hodně diváků ztotožnit. Jsem moc rád, že i když moje Deniska umřela, tak může žít dál skrze tento film," komentuje úspěch svého filmu Philippe Kastner.

Není to poprvé, co Berlinale oficiálně uvede film z pražské filmové fakulty. Posledním snímkem z FAMU, který se probojoval do soutěže Generation Kplus, byl film Pouštět draka od Martina Smatany v roce 2019. Letos v únoru měl na Berlinale v sekci Panorama světovou premiéru absolventský film Kdyby radši hořelo od Adama Kolamana Rybanského.

https://www.berlinale.de/en/2023/news-press-releases/223042.html

15. prosince 2022