Random Image

PLODY MRAKŮ JSOU NEJLEPŠÍM EVROPSKÝM KRÁTKÝM FILMEM PRO DĚTI

V sobotu 9. února se završila festivalová cesta animovaného pohádkového příběhu Plody mraků, který natočila Kateřina Karhánková, dnes již absolventka Katedry animované tvorby. Film je jejím absolventským filmem a produkovaly ho společně společnosti MasterFilm a FAMU.

Film byl od roku 2017 na téměř 150 festivalových přehlídkách po celém světě, získal řadu cen, a právě tato skutečnost mu vynesla nominaci na nejlepší krátký film pro děti roku 2018 od ECFA - European Children's Film Association. ECFA udílí ceny ve třech kategoriích - krátký, dlouhohrající a dokumentární film, přičemž v každé kategorii jsou nominovány 4 filmy z celé Evropy. V kategorii nejlepší dokumentární film pro děti byl nominovaný další FAMU film, animovaný dokument Malá od režisérky a animátorky Diany Can Van Nguyen z Katedry animované tvorby.

V rámci festivalu Berlinale byli vyhlášeni letošní vítězové - a Plody mraků se staly nejlepším krátkým filmem pro děti roku 2018.

"Tahle cena je pro mě výjimečná. Je to pro mě neuvěřitelné, že ze všech filmů vybrali tenhle," řekla ČTK režisérka desetiminutového snímku Kateřina Karhánková. "Ten film už cestuje poměrně dlouho po festivalech a nečekala jsem, že přijde ještě něco takového, taková tečka," dodává animátorka, která i své předchozí filmy Nový druh a Tonda a bacil věnovala dětskému divákovi.

Desetiminutový poetický snímek Plody mraků, na němž se výtvarně podílela Alžběta Skálová, vypráví příběh o překonávání strachu, odvaze vstoupit do neznáma a objevovat nové věci. Vznikl za použití tradiční techniky ploškové animace, při níž se jednotlivé snímky skládají z připravených dvourozměrných rekvizit.

O úspěchu referovala již řada českých médií např.:
Magazín Aktuálně

Česká televize - ČT24

 

11. února 2019