Random Image

NA FAMU ZAVÍTÁ NA OSCARA NOMINOVANÁ BRITSKÁ REŽISÉRKA JOANNA QUINN

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze přivítá na konci května v rámci mentoringového programu britskou režisérku Joannu Quinn, uznávanou tvůrkyni na poli světové animace. Její výtvarné vize, kreslířské schopnosti, architektura postav i humor vynesly této tvůrkyni 4 nominace na cenu BAFTA, 3 nominace na EMMY a 2 nominace na Oscara. Autorka má na kontě snímky jako Affairs of the Art (2021), Britannia (1993), Girls Night Out (1987). Na FAMU bude Joanna Quinn od 23. do 25. května.

Program nabídne master class zaměřenou na kresbu a principy animace, projekce a přednášku. Joanna Quinn povede se studentkami a studentky workshop zaměřený na kresbu živého modelu a animační techniky, výuka se ponese v duchu "umění pohybu" (art of movement), jak svou lekci animátorka sama nazývá. „Filmy britské režisérky Joanny Quinn jsou, stejně jako jejich autorka, plné energie, humoru a pohybu. A také žen. Cítíme v nich silou feministickou linku, která je ale přístupná širokému okruhu diváků. Joanna sleduje svojí fiktivní postavu, svéráznou Beryl v průběhu let, vkládá do svých filmů autobiografické prvky. Její mistrovská kresba a dynamická animace je nezaměnitelné stejně jako její příběhy. Jsme rádi, že Joannu můžeme přivítat na FAMU a těšíme se na její master class,říká vedoucí katedry animované tvorby, režisérka Michaela Pavlátová.

Početný seznam tvůrkyň a tvůrců, kteří již s fakultou v rámci mentoringu spolupracovali, se tak rozšiřuje. Pokud jde o tento rok, v lednu škola organizovala master class slavného amerického režiséra Roberta Eggerse a kameramana Jarina Blaschka, jež mají na kontě filmy jako Čarodějnice, Maják či Seveřan. „Master class s Robertem Eggersem pro mě byla skvělá zkušenost. Dorazil připravený na otázky všeho druhu. Příjemným překvapením pro mne byl enormní zájem studujících,komentuje student scenáristiky na FAMU Jan Jindřich Karásek zkušenost s intenzivní diskusí. Master class této zvučné filmařské dvojice, jež má za sebou spolupráce s herci jako je Willem Dafoe, Anya Taylor-Joy či Robert Pattinson, se zúčastnilo bezmála osmdesát lidí.

V průběhu února, března a dubna následovala účast několika studujících na natáčení připravovaného projektu dánského filmového režiséra Thomase Vinterberga, jež je společně s Larsem Von Trierem podepsán pod manifestem Dogma 95 a za své filmy Chlast a Hon získal dvě nominace na Oscara. Stalo se tak v rámci tzv. praktického mentoringu, který škola rovněž rozvíjí. Dle dotazníkového průzkumu studující, kteří stínovali na place vybrané profese, ocenili možnost poznat profesionální standardy natáčení velkého zahraničního štábu či pozorovat Vinterberga v akci. Není to přitom poprvé, kdy škola zprostředkovala svým studujícím příležitost být součástí štábu slavného režiséra – minulý rok byl student součástí režijního štábu na natáčení nového filmu francouzského tvůrce Bruna Dumonta na severu Francie.

V dubnu na FAMU přijel svérázný experimentální režisér Bertrand Mandico (After Blue (zatracený ráj); Divoši; Ultra pulpe), který studujícím promítal své filmy, individuálně s nimi konzultoval jejich projekty a vedl master class. Jeho návštěva se uskutečnila ve spolupráci s Francouzským institutem a kinem Ponrepo. Téhož měsíce FAMU přivítala také islandského režiséra a scenáristu Hlynura Pálmasona, jehož snímek Bílý, bílý den byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Na fakultě vedl dvě master class, individuální konzultace a těšit se studující mohli i na projekce či jeho účast na festivalu FAMUFEST.

Všichni tvůrci a tvůrkyně, kteří kromě diskusí a master class na FAMU i přímo pracovali s našim studentstvem, či věnovali jim čas individuálních konzultací jejich školních projektů, vnesli do jemné a důsledné práce na studentských cvičeních a filmech nové perspektivy a vůbec filozofii tvorby. Mám vždy radost, když po mentoringu studující sdílejí svoje zkušenosti a nezřídka otevřené nadšení – domnívám se, že takto má moderní filmová škola fungovat – být otevřená rozrůzněným podnětům a tvůrčím metodám, úzce spolupracující se světovou kinematografií a nabízející neustále nové inspirace,říká děkanka Andrea Slováková.

Škola dále navázala úzkou spolupráci s festivalem v Cannes či Berlinale, uzavřela memorandum o spolupráci s prestižní pařížskou filmovou školou La Femis a se zmiňovaným Francouzským institutem.

Lekcí v rámci mentoringového programu na FAMU s jednotlivými hosty se zúčastnilo v tomto akademickém roce celkem 368 studujících. Od léta roku 2020 do května 2023 nabídl mentoringový program na FAMU v rámci jednotlivých master class a mentoringů celkem 968 míst (na FAMU aktuálně studuje 564 lidí).

Pokud jde o nadcházející mentoringy, škola aktuálně domlouvá intenzivní spolupráci s oscarovým režisérem Lászlem Nemes (Saulův syn), provokativním francouzským tvůrcem Gasparem Noé (Vortex, Climax, Vejdi do prázdna) či ukrajinským filmovým režisérem Sergejem Loznicou (Obyčejné dějiny ničení, Kyjevský proces, Donbas).

 

 

9. května 2023