Random Image

FILM 'MILÝ TATI' REŽISÉRKY DIANY CAM VAN NGUYEN MÍŘÍ DO LOCARNA

Animovaný dokument Milý tati studentky pražské FAMU Diany Cam Van Nguyen se 6. srpna ve světové premiéře představí v hlavní soutěži Pardi di Domani Mezinárodního filmového festivalu v Locarnu. Švýcarský festival je jedním z nejstarších na světě a soustředí na objevování mladých talentů a uměleckou neotřelost vybraných filmů.

Absolventský film Milý tati vrací režisérku Dianu Cam Van Nguyen do dětských let, kdy jí její otec posílal láskyplné dopisy z vězení. Pročítáním dopisů vzpomíná na vzájemnou blízkost, která se však vlivem tátova odchodu za jinou rodinou ztratila. Diana otci filmem odpovídá, viní ho, že od matky a dvou dcer odešel, ale také se snaží pochopit jeho důvody. Tématem důležitosti mít syna se film dotýká konfliktu vietnamské tradice a evropských hodnot.

Autorka si pro svůj film vybrala velmi neobvyklou techniku kombinující hraný film s rotoskopií, 2D a cut-out animací. “Pro film Milý tati jsem zvolila papírkovou koláž, protože ústředním motivem filmu jsou dopisy. Od začátku jsem chtěla pracovat s pravými dopisy od mého táty a zachovat tím autenticitu,” vysvětlila česká rodačka, která v současné době studuje magisterský program Katedry animované tvorby na FAMU. Její bakalářský film Malá (2017), který se rovněž zabývá zkušeností druhé generace Vietnamců v Čechách, soutěžil o titul nejlepšího dokumentárního filmu pro děti ECFA Doc Award na Berlinale 2019. Je držitelkou Ceny Josefa Hlávky, která je každoročně udělována studentům za mimořádné vědecké nebo umělecké dílo. Její další krátký film, Spolu sami (2018), byl oceněn na MFDF Ji.hlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018. Svoji mezinárodní premiéru měl na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu a dostal se mezi tři finalisty na BAFTA Student Film Awards.

O FILMU

Synopse:

Filmový dopis složený z obrazů minulosti, kterým se dcera snaží obnovit vztah se svým otcem. Nejbližším člověkem, který zpřetrhal rodinná pouta kvůli strachu z budoucnosti a kulturním tradicím. Animované koláže představují režisérčinu osobní zpověď, vlákno jejích vzpomínek na tátu, který odešel za jinou rodinou. Film je zároveň vyjádřením naděje, že nikdy není pozdě obnovit vztah s blízkými a snažit se pochopit jejich životní rozhodnutí.

Režie: Diana Cam Van Nguyen
Scénář: Diana Cam Van Nguyen, Lukáš Janičík
Kamera: Kryštof Melka, Matěj Piňos
Střih: Lukáš Janičík
Zvuk, hudba: Viera Marinová
Art director: Diana Cam Van Nguyen, Darjan Hardi
Animace: Barbora Halířová, David Štumpf, Diana Cam Van Nguyen, Vojtěch Domlátil
Hrají: Linh Duong, Hong Nhung The Thi, Hoai Trung Le
Producentka: Karolína Davidová (13ka, CZ)
Koproducenti: Tomáš Šimon (FAMU, CZ), Jakub Viktorín (nutprodukcia, SK)

Film byl finančně podpořen Státním fondem kinematografie, slovenským Audiovizuálním fondem a Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN.

TRAILER: https://vimeo.com/565348136

1. července 2021