Random Image

DVA ANIMOVANÉ FILMY STUDENTŮ FAMU JSOU V UŽŠÍM VÝBĚRU PRESTIŽNÍ SOUTĚŽE STUDENT ACADEMY AWARDS

Dva filmy českých studentů Katedry animované tvorby FAMU se probojovaly do semifinále v rámci ocenění udělovaných americkou Akademií filmového umění a věd, známých jako Studentský Oscar. Jedná se o drama Dcera od režisérky Darii Kashcheevy a dětský loutkový film s názvem Pouštět draka, který vytvořil Martin Smatana. FAMU má tak historicky vůbec poprvé ve výběru této nejprestižnější světové soutěže hned dva filmy, navíc v jedné kategorii.

Do užšího výběru na cenu Student Academy Awards postoupilo 81 kandidátů v celkově čtyřech kategoriích – hraný film, dokumentární film, animovaný film a alternativní film. V prvních třech kategoriích se udělují ceny pro domácí, tj. americké studentské snímky a pro mezinárodní snímky posluchačů filmových škol. Cena za alternativní film se uděluje pouze domácím školním filmům pocházejícím z USA. V kategorii mezinárodní animované filmy, kde má FAMU dva soutěžní snímky, se do finále dostanou vždy 3 až 4 filmy. Studenti pražské FAMU mají tedy poměrně velké šance postoupit mezi finalisty, kde se rozhoduje o vítězi. Finalisty vyhlásí Akademie na přelomu srpna a září.  

Oběma FAMU filmům, které se dostaly do semifinále Studentského Oscara, se letos velmi daří; loutkový film Pouštět draka, který je primárně určen dětskému divákovi, měl svojí mezinárodní premiéru na prestižním filmovém festivalu Berlinale v Německu, získal trofej Tricks for Kids Award pro nejlepší dětský animovaný film na Festivalu animovaného filmu ve Stuttgardu a z festivalu ve francouzském Annecy, tedy z nejvýznamnějšího festivalu animovaného filmu na světě, si odvezl Cenu mladého publika. V současné době je přijat do soutěží na více než tři desítky festivalů po celém světě, čeká ho premiéra na severoamerickém kontinentu -  v kanadském Montréalu a na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Ottawě, což je největší festival animace v Severní Americe.

Loutkové drama Dcera, které je inspirováno autorskými filmy Larse Von Triera či bratry Luca a Jean-Pierra Dardennových, mělo svojí světovou premiéru letos v červnu na výše zmíněném festivalu v Annecy, odkud si režisérka odvezla hlavní křišťálovou cenu za Nejlepší studentský snímek. S ohledem na jeho naprosto unikátní výtvarnou formu, tj. snaha o co největší realistické přiblížení ruční, pohyblivé kameře, což je u loutkového filmu velmi komplikovaná realizace, je o drama Dcera zájem nejenom mezi festivaly animovaného filmu, kam je již nyní přijata, ale i mezi největšími filmovými festivaly. Již brzy Dcera vyráží do Austrálie do soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne.  

Děkan FAMU, Zdeněk Holý k úspěchu těchto dvou filmů dodává: „Nejedná se o nahodilý úspěch. Absolventské filmy z katedry animované tvorby mají dlouhodobě vysokou úroveň. Je to dáno skvělým pedagogickým týmem, pevně profesně postaveným kurikulem a velmi talentovanými a navzájem si přejícími studenty.“

Soutěž Student Academy Awards (česky Studentský Oscar) usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Toto ocenění uděluje od roku 1972 americká Akademie filmového umění a věd za nejlepší studentské filmové počiny. V české historii tuto prestižní cenu získal prozatím jen jeden český školní film – mockument (čili fiktivní dokument) Ropáci, absolventský snímek Jana Svěráka. V roce 2017 se do semifinále Studentského Oscara dostal film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka.  

Další informace o Student Academy Awards naleznete zde

Synopse filmu Pouštět draka:
V domku na kopci žije chlapec se svým starým dědou, tenkým jako papír. Je podzim a vítr čím dál tím víc znepříjemňuje dědovi život – zlomí jeho jedinou květinku, ze stromu odfoukne dozrálá jablka, která se chystá sklidit, dokonce i papírové dveře u domu někdy vanou ve větru jako vlajka a děda je musí držet. Naopak malý chlapec si vítr užívá a touží létat vysoko v oblacích. Děda mu splní jeho sen a daruje mu papírového draka, který ho vynese až do oblak a který tady zůstane i když se děda pomine.

Režie, scénář & animace: Martin Smatana
Oficiální trailer
Originální název: Pouštět draka / Anglický název: The Kite
Země vzniku: Česká republika, Slovenská republika, Polsko
Produkce: FAMU, BFILM s.r.o.
Film vznikl za podpory těchto institucí: Státní fond kinematografie ČR, Audiovizuálný fond SR, Nadační fond Filmtalent Zlín, Nadácia Tatra banky

Synopse filmu Dcera:
V nemocničním pokoji si Dcera vybaví okamžik z dětství, kdy se jako malá holčička potřebovala podělit s Otcem o svůj zážitek se zraněným ptáčetem. Okamžik nepochopení a nedorozumění i ztracené objetí se protáhlo na dlouhé roky, až sem, do nemocničního pokoje. Až do okamžiku, kdy se v pokoji rozbije okenní sklo pod nárazem malého ptáčka.

Režie, scénář & animace: Daria Kashcheeva
Oficiální trailer
Originální název: Dcera / Anglický název: Daughter
Země vzniku: Česká republika
Produkce: FAMU, MAUR film
Film vznikl za podpory těchto institucí: Státní fond kinematografie ČR.

 

22. července 2019