Random Image

DCERA NA SHORTLISTU OSCARŮ

Animované loutkové drama Dcera, které vytvořila Daria Kashcheeva, studentka Katedry animované tvorby FAMU a které vzniklo v koprodukci se společností MAUR film, se dostalo na shortlist Oscar snímků v kategorii Animated Short film mezi 9 dalších animovaných krátkých snímků. Z nich vzejde 13. ledna 2020 nominace finálních 5 snímků, které budou bojovat o cenu v prestižní soutěži Oscar.

Je nám velkou ctí, že se Dcera dostala na shortlist s dalším českým filmem Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který je na shortlistu v kategorii International Feature Film.

Kompletní shortlist naleznete zde

V tento okamžik ani nevíme, co více bychom vám mohli o filmu Darii Kashcheevy sdělit. Zde úctyhodný výčet cen, který tento animovaný film získal. Připomínáme jen, že mezi nejvyšší ocenění patří Studentský Oscar, kterého Akademie filmového umění a věd předala Darii Kashcheeve do rukou v říjnu tohoto roku.  Nezapomeneme na moment, kdy naše česká delegace navštívila v říjnu tohoto roku LA, abychom se zúčastnili slavnostní ceremonie Student Academy Award. Členové Akademie se nás ptali "přihlásili jste Dceru na Oscara? Patří mezi naše favority!"

A stejně tak přidáváme zajímavost: pracovní název snímku Dcera byl Ptáče (The Bird), autorka se těsně před dokončením rozhodla pro změnu. Snímky Dcera a Nabarvené ptáče se festivalově potkaly již na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.

Budeme si proto všichni držet palce a velmi napjatě sledovat přenos z vyhlášení nominací Oscara v lednu 2020 - na tento moment FAMU naposledy čekala v roce 2017, kdy byla na shortlistu v kategorii Animated Short Film animovaná groteska Happy End od režiséra Jana Sasky.

Náš velký dík rovněž patří Státnímu fondu kinematografie, bez jehož podpory by Dcera nevznikla.

 

17. prosince 2019