Random Image

ABSOLVENTSKÝ FILM "KDYBY RADŠI HOŘELO" ADAMA K. RYBANSKÉHO Z KATEDRY REŽIE FAMU BUDE UVEDEN VE SVĚTOVÉ PREMIÉŘE NA FESTIVALU BERLINALE

Absolventský film Kdyby radši hořelo Adama K. Rybanského z Katedry režie FAMU bude uveden ve světové premiéře na festivalu Berlinale v sekci Panorama. Festival patří mezi nejvýznamnější světové filmové přehlídky, letos se bude konat 10. února. Posledním českým hraným filmem v sekci Panorama, který festival oficiálně představil, byl snímek Já, Olga Hepnarová v roce 2016.

Kdyby radši hořelo je filmovou komedií o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní bude čelit úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů. V dalších rolích se představí Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba nebo Vladimír Škultéty.

Když jsem se to dozvěděl, byl jsem hodně překvapený a mám obrovskou radost! Samozřejmě jsme o něčem podobném snili, ale reálně jsme nečekali, že filmový debut neznámého režiséra bez zahraničního zastoupení či lobbingu si vybere zrovna jeden z největších festivalů na světě. Je to pro mě veliká pocta a příjemná zpráva, že film může rezonovat za hranicemi a jeho humor a téma je asi tedy univerzální,“ komentoval zprávu režisér Adam Koloman Rybanský. „Hodně lidí nám říkalo, že ten film je hodně lokální a český. S tím souhlasím a myslím si, že má potenciál oslovit širokou škálu českého publika, zároveň jsem ale od prvotní myšlenky filmu věřil, že může zaujmout i mezinárodního diváka. Nikdy by mě ale nenapadlo, že ti první budou zrovna na Berlinale,“ dodává.
 

18. ledna 2022