FAMU

FAMU, založená v roce 1947 a vybudovaná nejvýznamnějšími českými filmaři té doby, je jednou z nejstarších filmových škol v Evropě. Počátkem 60. let 20. století byla FAMU líhní mladých umělců, kteří později vešli ve známost jako Česká nová vlna. Ta představovala do té doby nejvýznamnější přínos světové kinematografii a Československu vynesla – mimo jiné – dva Oskary za nejlepší zahraniční filmy. Dnes je FAMU na seznamu 15 nejlepších mezinárodních filmových škol, který každoročně zveřejňuje časopis The Hollywood Reporter, a její studenti, pedagogové a absolventi dosahují mnoha úspěchů doma i v zahraničí.

FAMU je zakládajícím členem mezinárodní asociace filmových a televizních škol CILECT, Evropské ligy uměleckých škol (ELIA), Evropského uskupení filmových a televizních škol (GEECT) a Evropské filmové akademie, a dále institucionálním členem České společnosti pro filmová studia (CEFS). FAMU hraje významnou úlohu při zapojování svých pedagogů a výzkumníků do mezinárodních odborných organizací a spolupracuje s Českou televizí i zahraničními televizními společnostmi.

FAMU má pět akreditovaných studijních programů a jedenáct kateder, které nabízejí 12 programů v češtině a 4 programy v angličtině. Katedrami FAMU jsou: Katedra režie (KR), Katedra dokumentární tvorby (KDT), Katedra kamery (KK), Katedra scenáristiky a dramaturgie (KSD), Katedra animované tvorby (KAT), Katedra zvukové tvorby (KZT), Katedra střihové skladby (KSS), Katedra produkce (KP), Centrum audiovizuálních studií (CAS), Katedra fotografie (KF) a FAMU International (FI).