logo FAMU
Filmy FAMU ve výběru na Bafta Student Film Awards

Filmy FAMU ve výběru na Bafta Student Film Awards

Dva filmy českých studentů se probojovaly do užšího výběru v rámci ocenění udělovaných British Academy Film Award: animovaný dokument Spolu sami od režisérky Diany Cam Van Nguyen z Katedry animované tvorby FAMU a hraný film Sto dvacet osm tisíc od Ondřeje Erbana z Katedry scenáristiky a dramaturgie. FAMU má již třetí rok po sobě studentské filmy na shortlistu těchto významných cen.

Do užšího výběru na cenu BAFTA Student Film Awards postoupilo 60 kandidátů. Do soutěže bylo letos přihlášeno 568 studentských prací z filmových škol z celkem 38 zemí světa.

Oběma FAMU filmům, které se dostaly do úzkého výběru, se letos velmi daří; anidok Spolu sami měl svoji mezinárodní premiéru na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu, byl nominován společně se čtyřmi dalšími filmy tvůrců z FAMU na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018 a získal Zvláštní uznání poroty na festivalu animovaného filmu ANIFILM 2019. Hraný film Sto dvacet osm tisíc získal Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018 a byl vybrán do soutěžní sekce Cinéfondation Mezinárodního filmového festivalu v Cannes, kde bude mít svoji mezinárodní premiéru.

Soutěž BAFTA Student Film Awards usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Letos byly vybrané školy celého světa vyzvány, aby nominovaly až devět filmů, které se budou ucházet o čtyři hlavní ceny. Ty se budou udělovat v kategorii animované tvorby, dokumentu, hraného filmu a jako čtvrtá bude udělena Zvláštní cena poroty. Finalisté budou oznámení 4. června 2019 v Los Angeles za přítomnosti tvůrců.

Kompletní shortlist BAFTA Student Film Award za rok 2019 naleznete zde.
 
Synopse filmu Spolu sami:
Krátký film o životě po ztrátě milované osoby zpracovává citlivé téma prostřednictvím hraného i animovaného filmu. Skutečná vyprávění doplněná o animované rekonstrukce bolestných situací nahlíží do myšlenek trojice mladých lidí, kteří jsou předčasně vystaveni problematice smrti.

Oficiální trailer
Originální název: Spolu sami / Anglický název: Apart
Země vzniku: Česká republika

Synopse filmu Sto dvacet osm tisíc:
Skoro každý desátý Čech starší patnácti let čelí v současnosti exekuci a den co den další a další lidé padají do dluhové pasti. Pro mnohé z nich nevede žádná cesta ven, Karel ale stojí na druhé straně barikády - jeho prací je dluhy vymáhat.

Oficiální trailer
Originální název: Sto dvacet osm tisíc / Anglický název: One hundred and twenty-eight thousand
Země vzniku: Česká republika

 

13. květen 2019

.
.