FAMU
    FILMOVÁ A TELEVIZNÍ FAKULTA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V PRAZE
 english 
Vyjádření k vyvěšení tibetské vlajky na budově FAMU během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga 29.03.2016

Vyjádření k vyvěšení tibetské vlajky na budově FAMU během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga


Velká část studentů i pedagogů FAMU s velkým znepokojením sleduje dění okolo návštěvy generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Čínské lidové republiky, prezidenta Si Ťin-pchinga a čínské obchodní delegace v Praze a na zámku v Lánech ve dnech 28.-30. 3. 2016.

Protože jsme škola svobodomyslná a ve svých filmech i názorech se často kriticky stavíme ke křivdám a nepravostem v aktuálním dění, nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu. Připojujeme se k iniciativě vyvěšení tibetské vlajky, jež je pro západní společnost symbolem vytrvalého boje za dodržování lidských práv. Nejde jen o lidská práva Tibeťanů, ale všech národností i jedinců perzekuovaných čínským režimem, potažmo o univerzální lidská práva.

Nepřejeme si, aby politická reprezentace České republiky bez mandátu občanů ČR podporovala politický režim, který lidská práva potlačuje. Jde to proti demokratickým principům, jež se naše generace studentů, narozená po Sametové revoluci, snaží se vší ctí bránit.

Zároveň mnoho zástupců filmové akademie považuje za nešťastné použití animované figurky Krtečka od zesnulého tvůrce českého animovaného filmu Zdeňka Milera. Domníváme se, že prodej práv k této postavičce do Číny zcela popírá původní estetiku a hodnotu Milerova originálního díla. Považujeme za nedůstojné, že prezident Miloš Zeman používal při svých minulých cestách do ČLR tuto figurku jako jeden z nástrojů pro prosazování obchodních zájmů ČR.


Přejeme si, aby podobné absurdity zmizely z politického dění této země, aby obhajoba lidských práv i svobodného umění byly na denním pořádku v obou zemích. Proto máme obavu, že návštěva čínského prezidenta může znamenat  neblahý precedent v politické orientaci naší země. Svým postojem bychom chtěli také dát najevo, že podporujeme a respektujeme všechny občany Čínské lidové republiky a jejich základní lidská práva, která jsou jim často upírána.


Verifikovali vedení a senát FAMU


   Kontakt