FAMU
    FILMOVÁ A TELEVIZNÍ FAKULTA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V PRAZE
 english 
Agnieszka Holland převezme 23. března čestný doktorát Akademie múzických umění v Praze 13.03.2017

Proslulá polská režisérka a scenáristka Agnieszka Holland ve čtvrtek 23. března převezme čestný titul doctor honoris causa Akademie múzických umění v Praze. Předáním stvrzujícího diplomu a zlaté medaile AMU vyvrcholí slavnostní zasedání Umělecké rady AMU, které se uskuteční od 11 hodin v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci za účasti významných hostů. Udělení čestné hodnosti doktorské někdejší studentce FAMU a současné režisérce světového jména Agnieszce Holland je oceněním její dosavadní tvorby v oblasti filmového a televizního umění.


Přijetím čestného titulu doctor honoris causa AMU se Agnieszka Holland po letech symbolicky vrátí na svou Alma Mater, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace (absolvovala v roce 1971). Zároveň bude v pořadí třetí významnou osobností, kterou AMU mimořádně ocenila při příležitosti 70. výročí své existence. Za Divadelní fakultu získal v říjnu 2015 čestný doktorát režisér a dramatik Ladislav Smoček a za Hudební a taneční fakultu v únoru 2016 dirigent Jiří Bělohlávek. Prvním čestným doktorem v dějinách AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.


Čtvrteční udělení čestného titulu doctor honoris causa nebude jediným zastavením Agnieszky Holland na její Alma Mater; následující den v pátek 24. 3. proběhne pro pozvané hosty projekce jejího studentského filmu Hřích boha. Od 13 hodin pak bude pro veřejnost probíhat v U1 masterclass Agnieszky Holland ve spolupráci s 24. ročníkem Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest.


Pozor! Kapacita přednáškové místnosti je omezena, proto v případě zájmu o rezervaci místa piště na alexandra.hroncova@famu.cz. Na masterclass bude zajištěno simultánní tlumočení do angličtiny.

   Je nám velmi líto, ale rezervace na masterclass paní Holland jsou v tento okamžik uzavřeny, jelikož kapacita místnosti je naplněna. Nevěšte však hlavu - příští týden se určitě další místa uvolní a těm, kteří se nyní přihlásí jako náhradníci, dáme vědět.
   Děkujeme za pochopení.A.Holland_byJacekPoremba.jpg

Agnieszka Holland (1948, Varšava) do polské kinematografie vstoupila jako asistentka režie u Krzystofa Zanussiho a Andrzeja Wajdy. Svůj první celovečerní film Provinční herci, oceněný Mezinárodní cenou poroty na MFF v Cannes, natočila v roce 1978. Po snímcích Horečka (1980) a Osamělá žena (1981) následovala emigrace do Francie. Za film z roku 1985 Bittere Ernte získala nominaci na Oscara. Další oscarová nominace a první Zlatý glóbus přišly v roce 1990 s filmem Evropa, Evropa. V posledních letech se do povědomí českých diváků výrazně zapsala třídílným dramatem pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi. Svůj zatím poslední film Přes kosti mrtvých představila na letošním Berlinale.   Kontakt