FAMU
    FILMOVÁ A TELEVIZNÍ FAKULTA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V PRAZE
 english 
Absolventský film DAVID na Finále Plzeň - Soutěž celovečerních hraných nebo animovaných filmů 12.04.2016

Soutěžní projekce absolventského filmu David v Soutěži celovečerních hraných nebo animovaných filmů proběhne 18. dubna od 19hod v Kinosále Měšťanské besedy.

Po filmu bude následovat Q&A s producentkou Veronikou Kührovou, režisérem&scénáristou Janem Těšitelm a hercem v titulní roli Patrikem Holubářem.


Druhá soutěžní projekce bez delegace proběhne 21.4. od 12 hodin v Malém sále Měšťanské besedy.


DAVID (2015)


„Ale já 'sem postiženej.“ - „No a co jako.“

Osobitost a kvalitu celovečerního hraného debutu talentovaného režiséra Jana Těšitele výmluvně dokládá fakt, že byl vybrán jako jediný český film do soutěžní sekce Fórum nezávislých na 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, kde byl uveden ve světové premiéře. Tento odvážný atmosférický snímek zazářil i na dalších evropských a světových festivalech: svou mezinárodní premiéru zažil v hlavní soutěži 44. MFF v Montréalu v Kanadě, dále byl vybrán do hlavní soutěže na 39. MFF Sao Paulo v Brazílii, jako jedinný český snímek reprezentoval na 31. MFF Varšava v Polsku v sekci Discoveries a vedle dalších českých filmů reprezentoval na festivalu filmů střední a východní Evropy 8. MFF CinÉast v Lucembursku, na 23. MFF Febiofest v Bratislavě na Slovensku v sekci Klubový film dnes a souběžně s 29. Finále Plzeň soutěží i na 10. ročníku festivalu filmových debutů SCENECS v Hilversum/Amersfoort v Holandsku.

Klíčovou inspirací příběhu se stala režisérova vlastní osobní zkušenost. „Jsou to filmové postavy, nikoliv mí příbuzní, situace jsou jiné, domyšlené a upravené, “ vysvětluje režisér a scenárista Jan Těšitel. „ Měl jsem neobyčejné štěstí, protože jsem se setkal s výjimečným hercem – Patrikem Holubářem. Je nejodhodlanější a nejoddanější herec, s jakým jsem měl kdy možnost pracovat. Díky němu film funguje tak, jak jsem doufal“, vysvětluje režisér Jan Těšitel. Patrik Holubář je studentem pražské DAMU a hlavní role Davida je jeho hereckým debutem v celovečerním snímku.

Film DAVID vznikl jako absolventský film na katedře režie FAMU a pokračuje v linii absolventských debutů jako byly např. Indiánské léto Saši Gedeona či Zoufalci Jitky Rudolfové. Na letošním 32. ročníku FAMUFESTU je film DAVID nominovaný na všech 7 hlavních cen (Nejlepší hraný film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář, Nejlepší zvuk, Nejlepší střih, Nejlepší kamera a Nejlepší film FAMUFESTU 2015 EXPOSED).

David je dvacetiletý mladík s mentálním handicapem zvyklý na jednotvárný život v dusivém ovzduší své rodiny. S přibývajícím věkem si David stále palčivěji uvědomuje své postižení i nenaplněnost života, který žije. Rozhodne se proto zavedené jistoty opustit a vydat se na cestu do Prahy. Ve velkoměstě se jeho z počátku nevinný výlet promění v psychedelickou pouť plnou podivných rozhodnutí, nečekaných situací, sexuálních zážitků i zkušeností, které se pohybují na tenké hranici života a smrti.

Producentkou filmu je Veronika Kührová, pro kterou je DAVID stejně jako pro režiséra a představitele hlavní role její producentský celovečerní debut, za který získala cenu APA za Nejlepší studentský producentský počin. „Podařilo se nám vytvořit ambiciózní mladý štáb, kdy se každá jednotlivá složka organicky podílela na interpretaci Davidova příběhu, počínaje kameramanem Markem Dvořákem, scénografkou Ivanou K anhäuserovou, konče zvukařkou Barborou Hovorkovou a střihačem Šimonem Hájkem“, uvádí producentka Veronika Kührová. Hudbu k filmu kongeniálně složil mladý britský skladatel Andy Wright Becker, který s režisérem pracoval na jeho krátkém filmu People Involved.

Koproducenty filmu DAVID jsou FAMU a trikové a postprodukční studio MagicLab. Film byl podpořen grantem Státního fondu kinematografie a scénář filmu byl oceněn v roce 2013 na mezinárodním workshopu MIDPOINT. Další postavy ve filmu DAVID ztvárnili Alena Štréblová, Ondřej Pavelka, Mikuláš Čížek, Igor Bareš či Anita Krausová.


Oficiální fcb filmu: https://www.facebook.com/davidfilm2015


Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=gO6q0j1ci1o


   Kontakt