FAMU
    FILMOVÁ A TELEVIZNÍ FAKULTA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V PRAZE
 english 
You are here:   Home     Katedry a pracoviště     Katedra režie (KR)     Vše o KR    
Historie katedry režie

Katedra režie byla jednou z prvních na FAMU. U zrodu stál - jako její první vedoucí a tvůrce koncepce výuky - Otakar Vávra. Na katedře od počátku působili významní filmoví režiséři, jakými byli Václav Wassermann, Jiří Weiss, Václav Krška, Bořivoj Zeman, Elmar Klos, Zdenek Sirový, František Filip, Jan Matějovský, Vlado Delong i herecké osobnosti významu Karla Högera a Radovana Lukavského.


Cílem studia je výchova všestranně vzdělaného filmového a televizního režiséra; proto zahrnuje vedle oborových předmětů i přednášky a semináře z dějin filmu, literatury a výtvarného umění, dále z filozofie, sociologie a cizích jazyků. Vysoký počet praktických cvičení (9) prověřuje míru talentu studenta jak ve filmové, tak i televizní produkci, učí jej řemeslu od volby tématu přes literární zpracování zvolené látky až k vlastní realizaci. Výsledky, tj. filmová a televizní cvičení, jsou pak předkládány k postupovým zkouškám, klauzurám. V praktických cvičeních spolupracuje student režie s celou řadou příbuzných profesí (kamera, střih, zvuk, produkce, scénografie, dramaturgie), kde prokazuje svou schopnost komunikace a řízení filmového či televizního štábu a vedení herce. Své znalosti si posluchač prohlubuje z oblasti filmu, divadla, literatury, hudby, výtvarného umění a hledá osobní tvůrčí orientaci.


SOUČASNÍ PEDAGOGOVÉ 

Věra Chytilová vedoucí katedry, Jan Němec, Marek Bouda, Jasmina Blaževič, Pavel Marek, Petr Marek, Otakar Vávra, Hana Jarošová zástupce vedoucí katedry, Pavel Jech a další.


VÝZNAMNÍ ABSOLVENTI

Stanislav Barabáš, Saša Gedeon, Agnieszka Holland, Věra Chytilová, Juraj Jakubisko, Jaromil Jireš, Emir Kusturica, Goran Markouič, Jiří Menzel, Vladimír Merta, Jan Němec, Evald Schorm, Bohdan Sláma, Dušan Trančík, Zdeněk Tyc, Štefan Uher, Lordan Zafranovič a další. 



 


Každý student vytváří během školního roku na bakalářském stupni 1 - 2 praktická cvičení, která jsou jeho autorským dílem. Je autorem scénáře, výtvarníkem i režisérem a má tak dostatečný prostor k formování a vyjádření vlastní tvůrčí individuality.


V magisterském studiu jsou požadovány znalosti univerzitního typu v oblasti filmu, literatury, hudby, výtvarného umění a filosofie.


   Kontakt